Bal florası olarak büyük bir zenginliğe sahip Bingöl’de bereketli bir sezonun en büyük göstergesi olan, arıların doğal çoğalma yöntemi oğul verme dönemi başladı.  Kolonilerdeki arı popülasyonunun artması üzerine ana arıyla birlikte kovanı terk eden arıların oluşturduğu oğullar, yeni kovanlara alınarak bal sezonuna hazır hale getiriliyorlar.

ÇIR ŞELALESİ KÖYLÜLERİN OĞUL KAYNAĞI

Oğul verme dönemini Bingöl Üniversitesi Arı ve Doğal Ürünler AR-GE ve ÜR-GE Merkezinde görev yapan  ve Bingöl balının standardizasyon çalışmalarını sahada yürütmekte olan Öğretim Görevlilerinden olan Nevzat Çağlayan’a sorduk. Arıların oğul vermesinin bölgedeki yerel arıcılığın gelişimi için anlamlı olduğunu ve göçer arıcılıktan  uzaklaşmak gerektiğini belirten Çağlayan, “Bingöl’de bulunan ve turistlerin gözdesi olmaya başlayan doğa harikası Çır Şelalesi tamamen kayalık olduğu için arılar bu noktayı özellikle seçiyor. Köylüler tarafından kayalıkların üzerine koyulan  kovanlar görsel  değildir. Civar köylüler kayalıklara yerleştirdiği bu kovanlar sayesinde  hiçbir ücret ödemeden birçok arı kolonisine sahip oluyorlar.” şeklinde konuştu.

“GÖKTEN İNEN BİR İKRAM”
Arıların oğul verme dönemi köylüler için adeta gökten  inen bir ikram olduğunu ve köylülerin bu sayede hiçbir ücret ödemeden arı kolonisi sahibi olduklarını söyleyen Öğr. Gör. Çağlayan, “Bingöl’de bahar beklediğimizden çok daha güzel geçmekte. Bingöl ovasında şuan itibariyle Akdeniz’den gelen arıcılarımızla beraber büyük arı yoğunluğu söz konusu. Havaların düzenli gitmesi floranın zenginleşmesine bağlı olarak arıların neslinin çoğalmasını sağlamakta. Arıların nesli çoğaldığında  doğal olarak ayrılmak isterler, yeni bir nesil, yeni bir koloni oluşturmak isterler ve oğul verirler. Şuan bulunduğumuz zaman dilimi de oğul verme dönemi. Özellikle Bingöl florası arılar için çok iyi bir flora. Biz Bingöl Üniversitesi olarak flora ve standardizasyon çalışmalarını yaparken şuan bulunduğumuz mevkiyi ve Çır Şelalesi’nde bulunan boş kovanları fark ettik. Bölgenin tamamen kayalık olması; ovadaki arılardan çıkan oğulların yerleşim yeri olarak burayı tercih etmesine neden olmakta. Vatandaş da doğal olayı fırsat bilip oğulları toplamak için boş kovanlarını getirip bu taşlıkların üzerine bırakmakta. Doğal olarak 1 -2 gün içerisinde dolan kovanlar yerini boş kovanlara bırakmakta. Bu yöntem sayesinde ise civar köylerde yerel arıcılık gelişmekte ve köylüler böylelikle birçok arı kolonisi sahibi olmaktalar” dedi.