Kalkınma ve İhtisaslaşma Programı kapsamında pilot olarak seçilen Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen Bingöl Bal Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri, düzenlenen görkemli bir törenle verildi. Yoğun bir katılımın sağlandığı yarışmada dereceye girenlere ödülleri Bingöl Valisi, Bingöl Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi Rektörü tarafından verildi.

Bingöl Üniversitesi ve Bingöl İli Arı yetiştiriciliği Birliği tarafından işbirliği ile Enstitüler Konferans Salonunda düzenlenen törene Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Bingöl İli Arı yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcıları, kurum amirleri, arıcılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bingöl Balında farkındalığı arttırmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından finanse edilen ve Yüksek Öğretim Kurumu tarafından organize edilen “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” Projesi kapsamında “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma“ alanında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi ve Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile birlikte organize edilen Bingöl Bal Yarışması Ödül Töreni, Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Meral’in pilot üniversite çalışmaları sunumu ile başladı.

Sunumun ardından sahneye çıkan Bingöl İli Arı yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, Bingöl Üniversitesi ile birlikte yaptıkları ve yapacakları çalışmalar neticesinde Bingöl Balı’nı hak ettiği değere kavuşturacaklarını ifade etti. Bingöl Üniversitesi’nin Pilot Üniversite seçilmesiyle birlikte Bingöl Balı’nı ve Bingöl’de arıcılığı, iki kurum ele ele vererek marka haline getireceklerini ifade eden Üzer, kendilerine sundukları destekten dolayı Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’a teşekkür etti.

TEMEL HEDEFİMİZ BALIN TESCİLLENMESİ, AİDİYETİ VE KALİTESİ

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, konuşmasına; “ Bingöl Üniversitesi,  “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” alanında pilot üniversite seçildikten sonra bu alana yoğunlaşarak; Bingöl’e ve bölgeye maksimum fayda sağlamak amacıyla tüm gayreti ile çalışmalarına başladı ve bu çalışmalar devam ediyor” sözleri ile başladı. Bingöl Üniversitesi’nin daha çok arı, arı ürünleri ve endemik bitkiler üzerinde yoğunluklu bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Çapak, “Tabii pilot üniversite belli bir alanda olunur. Arı, arı ürünleri ve endemik bitkiler noktasında ileriye doğru gidişimiz, üniversitenin diğer alanlarda geri kalmasını gerektirmez. Bingöl Üniversitesi, hocalarıyla, personeliyle ve sizlerle bütün alanlarda ileriye doğru gitmeye çalışıyor. Projelerimizin toplumsal hayata dokunmasıyla birlikte, Bingöl’ü çok daha iyiye doğru ve bölgeyi de etkileyecek bir noktaya götüreceğini göreceğiz. Burada üzerinde durulması gereken temel noktalardan bir tanesi de balın tescillenmesi, markalaşması, Bingöl’e aidiyeti ve kalitesi. Bingöl balının kaliteli olduğunu hepimiz söylüyoruz ancak kalite parametrelerini ortaya koyacak bilimsel yönümüz şu ana kadar yoktu. Pilot üniversite ile birlikte artık analizler yapıyoruz ve bazı bölgeleri belirliyoruz.  Bingöl Üniversitesi olarak 108 farklı noktaya koyduğumuz numuneleri aldık ve analiz ettik.  Bu çalışma 3 yıl boyunca devam edecek. 3’üncü yıl sonunda da ortalaması alınacak. Dolayısıyla biz balın Bingöl’ün hangi yöresine ait olduğunu, hangi kalitede olduğunu da tescillemiş olacağız. Balı Türkiye’ye ve Dünya’ya pazarlamamız lazım. Bunlar da yetmez bal ürünleri dediğimiz Polen, Propolis, Arı Sütü ve Arı Zehri; bunların dışında Ar-Ge neticesinde bizim üniversitenin keşfedeceği yeni ürünler olacak. İnşallah sizlerle birlikte hep beraber bunu başaracağız. Düzce Üniversitesi Rektörümüz aramızda. Kendilerine teşekkür ediyorum. Sağlık, çevre ve arıcılık konusunda ortak bir noktamız bulunmakta. İleriki günlerde daha somut işbirliği yapacağımıza inanıyorum. Burdur, Uşak, Kırşehir Üniversitelerimizin Rektörleri de bugün buradaydı. Verimli geçen toplantılarımızdan dolayı kendilerine teşekkürü bir borç biliyorum. Sabahki toplantımızda Sayın Valimiz de teşrif etmişti, kendilerinden istifade ettik. İnşallah hep birlikte güzel şeyler başaracağız.  Bugünkü programımızda emeği geçen ve katılımları ile bizleri onurlandıran herekse teşekkür ediyorum” dedi.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ise “İhtisaslaşma kapsamında Bingöl Üniversitesiyle ortak noktamız Bal. Yani her şeyden önce arıcılık programı ve arıcılık projesi.  Derler ki: Arılar dünya üzerindeki varlıklarını kaybederse, insanoğlu sadece 3 yıl yaşayabiliyormuş.  Buradan da konunun önemini anlayabiliriz. Bingöl Üniversitesi arı ve arı ürünleri konusunda özellikle de üzerinde durulması gereken temel noktalardan bir tanesi de balın tescillenmesi, markalaşması, Bingöl’e aidiyeti ve kalitesi hususunda, kendilerine çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Düzce Üniversitesi olarak sadece bir alanda değil her alanda işbirliğine hazır olduğumuzun bilinmesini de isterim” dedi.

Bingöl Valisi Kadir Ekinci ise sözlerine “Hamdolsun bereketli bir coğrafyada yaşıyoruz. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, dünyada eşine az rastlanır bir iklim, coğrafya ve ürün çeşidine sahibiz” diye başladı.

“İlimizdeki zengin bitki örtüsü, jeotermal zenginlikler, güneşin doğuşu ve yüzen ada gibi doğa harikaları, kış turizmi için kayak tesislerimiz, zengin gastro kültürü ve nihayet baldan tatlı balımız ile ne kadar şükretsek azdır” diyen Vali Ekinci, “Çalışanların hızla ilerlediği ve istikamet üzere refahını arttırdığı, çalışmayanların ise daima muhtaç ve borçlu oldukları dahası siyasal ve kültürel özgürlüklerini dahi kaybettikleri bir zamanda yaşıyoruz.  Ülkemizin ve milletimizin müreffeh ve muktedir yarınları için her alanda el ele vererek, gönül birliği yaparak bu coğrafyanın hakkını verme adına çok sıkı bir çalışma örnekliği ortaya koymalıyız. Efendimizin, ‘iki günü bir olan ziyandadır’ uyarısı ile sürekli hareket halinde olmalı ve üretime dayalı iktisadi gücümüzle aydınlık yarınlarımızı inşa etmeliyiz. Genç nesillere üretme kültürünü öğretmeli, ilimizi ve ülkemizi hak ettiği güzel noktalara taşımalıyız. Bu noktada, hızla büyüyen ve dünyanın ilk yirmi ekonomisinden biri olan ülkemizin gurur tablosunda her birimizin emeği, katkısı ve projeleri olmalıdır” şeklinde konuştu.

YEREL ÜRETİMİ ÖNEMSİYOR VE DESTEKLİYORUZ

“Ben bu bakış açısıyla ‘Bingöl Balı’ konulu her türlü çalışmayı önemsiyorum” diyen Vali Ekinci, “Bingöl balına kimlik kazandırmaya dönük her teşebbüsü anlamlı buluyor ve destekliyorum. Yarınlarda, sektörün müstakil bir piyasa ve gelişmiş bir endüstri merkezi haline gelerek üretimden istihdama geniş bir yelpaze ile Bingöl ve Türkiye ekonomisine katkılarını umuyorum. Bu vesile ile 2014 yılında kurulan ve ilimiz adına bal konusunda gayretli çalışmalar ortaya koyan Arıcılar Birliği başkanımızı ve onun şahsında tüm birlik üyelerini tebrik ediyorum. 2004 yılında kurulan ve bugün 1000’den fazla aktif arıcı üyesi ve 140.000 kayıtlı arı kolonisi ile yıllık ortalama 800 ile 1200 ton arasında bal üretimi gerçekleştiren birliğimize çalışmalarında başarılar diliyorum. Bir yandan daha kaliteli ve daha fazla üretim rakamlarına hedeflenmemiz gerekirken bir yandan da kamu ve özel sektör el ele vererek ürettiklerimizi pazarlayacak alanlar açmalıyız.  Bingöl Valiliği olarak daima üreticilerimizin yanında olacak, özellikle pazar konusunda yardımlarımızı esirgemeyecek ve birlikte hareket edeceğiz inşallah” diye ifade etti.

Konuşmalarına ardından Projeden Sorumlu Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ramazan Solmaz da Pilot Üniversite projeleri ve çalışmalar hakkında detaylı bir sunum yaptı.

BİNGÖL BAL YARIŞMASI BİRİNCİSİ ÜZER OLDU

Programın sonunda Bal Yarışmasında birinci olan Fikri Üzer’e, ikinci olan Feyzi Kalkan’a ve üçünlüğü paylaşan Kenan Bahadır, Nihat Bezekçi ile Rıza Bircan’a plaket ve ödülleri takdim edildi.

Toplam 76 arıcının başvurduğu bal yarışmasında, bal numuneleri tamamen gizlilik, etik ve objektif kriterler çerçevesinde, standartlara uygun analizler ve duyusal testlere göre değerlendirildi. Programda bal yarışmasına katılan üreticilerden alınan bal örnekleri ile Pilot Üniversite kapsamında bugüne kadar yapılan flora çalışmaları neticesinde özellikle endemik olup arılar tarafından sıkça ziyaret edilen bitkilerden oluşan fotoğraf sergisi ve Çotla Bal Havzası balı da sergilendi. Programda ayrıca, Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen Ana Arı Yetiştiriciliği Kursunu başarıyla tamamlayan üreticilere sertifikalarının takdimi yapıldı.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ile Bingöl İli Arı yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer programın düzenlenmesinde emeği geçen ve katılım sağlayan herkese teşekkür ettiler.