Üniversitemizde “Bingöl Balının Coğrafi İşaret İle Tescil Edilmesi Sürecindeki Gelişmeler” başlıklı panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz’ın yaptığı, Bingöl balının standardizasyonu ve markalaşması sürecinde yapılan çalışmaların konu edildiği panele, Türk Patent ve Marka Kurumu Sınai Mülkiyet Uzmanları Dr. İbrahim Yaşar ve Gonca Iılıcalı, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Hasan Çelikkaya, Sanayi Teknoloji İl Müdürü M. Mesut İlhan, Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, Ticaret ve Sanayi Odası Sekreteri Yunus Emre Katrancı, PİKOM Koordinatörü Prof.Dr.Ramazan Meral, Türk Patent ve Marka Kurumu Bingöl Temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Veysel Süzerer ve PİKOM kapsamında devam eden projelerin yürütücüleri katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ramazan Solmaz, PİKOM faaliyetlerini tanıtmak üzere Türk Patent ve Marka Kurumu Bingöl Temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Veysel Süzerer’e söz verdi. Tanıtım sunumunun ardından Sanayi Teknoloji İl Müdürü M. Mesut İlhan, Türk Patent ve Marka Kurumu Sınai Mülkiyet Uzmanları Dr. İbrahim Yaşar ve Gonca Ilıcalı açıklamalarda bulundu.

Bingöl Üniversitesi ve diğer paydaş kurumlarla beraber en büyük hedefimiz ilimize, üreticimize ve sanayicimize katkı sağlayacak katma değeri yüksek olan ürünler elde etmektir diyen Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mesut İlhan, “Elde edilecek olan ürünlerin kalitesini ortaya koymak için coğrafi işaret çalışmalarının nihayete erdirmek için çok yönlü çalışıyoruz. Bu kapsamda bugünkü toplantıyı çok anlamlı ve önemli buluyorum” şeklinde konuştu.

Markalaşmak İçin Coğrafi İşaret ve Denetim Önemli

Dr. Yaşar, Bingöl balının coğrafi işaret başvurusu için neler yapılması gerekti hakkında bilgi vererek, “Markalaşmak için coğrafi işaret almak çok önemli bir adım. Ürünün gıda olması konuyu daha önemli hale getiriyor. Bu nedenle önce tescil yapılması ardından güçlü bir pazarlama ağının oluşturulması gerekiyor. Denetim süreci de bu noktada önem arz ediyor. Denetim sürecini iyi planlayamazsak ürünü tescil etmenin bir önemi kalmaz. Ürün kalitesini bozan unsurlar tescili önemsiz hale getirir. Bu nedenle sisteme dahil olan ve tescili kullanacak olan satıcıların sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekir. Ancak bu şekilde Bingöl balına olan güven arttırılabilir. Üniversite bu konuda çok çalışıyor. Herkesin elini taşın altına koyarak bu fırsatı değerlendirmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Dr. Yaşar’ın konuşmasının ardından söz alan Ilıcalı, denetim sürecine dikkat çekerek, “Tescil belgesinde yer alan denetim biriminin iyi bir şekilde planlanması gerekiyor. Teknik ve bilimsel açıdan iyi bir denetim ekibinin planlanması,denetim mekanizmasındaki görev paylaşımının ve neyin denetleneceğinin açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekir. Tescil edilecek ürünün ayırt edici bir özelliği olmalı. Balı örnek verirsek, kovanların nereye koyulacağı, nasıl yerleştirileceği, nerede kullanılacağı vb. belirlenmelidir. Ürün analizlerinin belli zaman aralıklarıyla tekrarlanması gerekebilir” dedi.

Ardından, Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Sekreteri Yunus Emre Katrancı, yapılacak olan çalışmaları TSO olarak yakından takip ettiklerini ve her türlü desteği sağlayacaklarını dile getirdi. Panel katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.