Bingöl Üniversitesi PİKOM (Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi)  tarafından desteklenen “CBS Teknikleri ve İHA Tabanlı Multispektral Veriler ile Bingöl İli Mevcut Doğal Kaynaklarının Arıcılık Potansiyeli Açısından Değerlendirilmesi ve Çotla Bal Havzasının Oluşturulması” Projesi kapsamında Ayı ve diğer Yaban Hayvanlarına karşı bölgedeki ilk kapsamlı Güneş Enerjisi paneli ile çalışan Elektrikli Tel Çit sistemi kuruldu.

Proje kapsamında, Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Alaaddin Yüksel, proje ekibi öğretim elemanları, Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı M. Can Üzer ve Başkan yardımcısı Rıza Bircan ile Çotla Bölgesi’nde arı yetiştiriciliği ve bal üreticiliği yapan arıcıları yerinde ziyaret ederek Ayı Çiti kurulmasını birlikte yaptılar.

Elektrikli Tel Çit Seti hakkında bilgi veren Proje yürütücüsü Prof. Yüksel “Sistem Güneş Enerjisi Paneli, Şarj regülatörü, Akü, Yaban 5000 cihazı ve diğer parçalardan oluşmaktadır. ODTÜ Teknokent bünyesinde geliştirilen sistem şu anda Türkiye deki en yaygın kullanılan ve en teknolojik sistemlerden biridir.

Bölgede ilk defa kapsamlı bir sistem kurulmakla beraber, başta Ayı ve diğer yaban hayvanlarına karşı uyarıcı, insan ve hayvanlara zarar vermeyen bu sistemlerin Bingöl yaylalarında ve yüksek kesimlerde arıcılarımız için hayati öneme sahiptir. Bu sistem ile geçen haftalarda Ayıların meydana getirdiği zararlar böylece önleneceğini umuyoruz. Proje kapsamında yer alan diğer Arıcılarımız için örnek teşkil edecek sistemin Çotla Bölgesi başta olmak üzere Bingöl’de yaygınlaşması için çaba göstereceğiz. Sistemi kuracak olan arıcılarımız Ayı ve diğer yaban hayvanların korkusunu yaşamadan arıcılık faaliyetlerini yapacaklar ve bal üretimi arttıracaklardır” şeklinde ifade ettiler.