Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez (PİKOM) birimi ekibi tarafından,  kurulması planlanan “Bingöl Üniversitesi  Arı ve Arı Ürünleri/Gıda  Analiz ve AR-GE/ÜR-GE  Merkezi” kapsamında İstanbul’ da akredite olmuş laboratuvarlara  teknik gezi düzenlendi.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı Kapsamında faaliyetlerini sürdüren Pilot Üniversite KOORDİNASYON Merkez Biriminden bir ekip, Üniversitemiz bünyesinde yeni kurulması planlanan  “Bingöl Üniversitesi  Arı ve Arı Ürünleri/Gıda  Analiz ve AR-GE/ÜR-GE  Merkezi” için İstanbul’ da özellikle gıda analizlerinde akredite olmuş Kamu ve Özel Kuruluş Laboratuvarlarını ziyaret etti.

Gezi Kapsamında İstanbul’da bulunan Kamu ve Özel teşebbüslere ait laboratuvarlarını gezen PİKOM Koordinatör yardımcısı Doç. Dr. Nevzat Esim, Pikom Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Veysel Süzerer ile Öğr. Gör. İnan Dursun, Bingöl Üniversitesi Bünyesinde kurulacak merkezin Türk ve Dünya standartlarında hizmet verebilecek şekilde dizaynı ve işleyişini sağlamaya yönelik Gıda Analizi, Aktreditasyon Süreci ve Ar-Ge, Ür-Ge kapsamında teknik bilgiler edindi. Gezi kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Laboratuvar Müdürlüğü (Yeşilköy), Perkin Elmer Türkiye, Tetra Teknolojik Sistemler (Uzman Laboratuvar), Balparmak Ar-Ge Laboratuvarları incelendi.

Gezi ekibi ardından hazırladıkları raporu bir sunum halinde Bingöl üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK ve üniversite yönetimine sundu.