Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren üniversitemiz yeni bir işbirliği protokolüne daha imza attı. Arı ve arı ürünleri ile ekonomik değeri yüksek bitkilerin değerlendirilmesi temaları altında projeler üreten ve çalışmalarını her geçen gün daha geniş bir yelpazeye yayan üniversitemiz faaliyetleri yurtdışında da yankı buldu. Bingöl Üniversitesi ile Azerbaycan Tarım Bakanlığı Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Arıcılık Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Azerbaycan’ın tarihi Gence ilinde gerçekleşen işbirliği protokolünün imzalanmasının öncesinde “Modern Arıcılık Konferansı” düzenlendi.

Bingöl Üniversitesi PİKOM koordinatörü ve  Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Ramazan MERAL ve Azerbaycan Tarım Bakanlığı Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Arıcılık Merkezi Müdürü Prof. Dr. Allahverdi SEYİDOV arasında imzalanan protokol ile taraflar arasında bilgi alışverişi, bilimsel konferanslar, sempozyum ve seminerlerin düzenlenmesi, her iki tarafın da rızası ile akademik değişimlerin yapılması ve ortak bilimsel çalışmaların yürütülmesi sağlanacak.

Protokol öncesinde düzenlenen Modern Arıcılık Konferansına PİKOM koordinatörü Prof.Dr. Ramazan MERAL, Koordinatör yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yasin DEMİR ve Dr. Öğr. Üyesi Duygu Nur ÇOBANOĞLU, Azerbaycan Tarım Bakanlığından Hayvancılık Şube Müdürleri İmran CÜMŞÜDOW ve Esmira LATİFOVA, Arıcılık Merkez Müdürü Prof. Dr. Allahverdi SEYİDOV, Gence Devlet Üniversitesinden çok sayıda akademisyen ve bölgede faaliyet gösteren birçok arıcı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Arıcılık Merkez Müdürü Prof. Dr. Allahverdi SEYİDOV, tarihi bir gün yaşadıklarını ve Arıcılık konusunda çalışmalar yürüten Bingöl Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan onur duyduklarını ifade etti. Daha sonra söz alan Tarım Bakanlığı Şube Müdürü Esmira LATİFOVA, Azerbaycan’da arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konusunda yıllardır süregelen bazı sorunların olduğunu ve bu sorunların Bingöl Üniversitesi ile yapılacak ortak çalışmalar ile en aza indirilebileceğine inandığını söyledi. Konferansın devamında konuşma yapmak üzere söz alan PİKOM Koordinatörü ve Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Meral “Azerbaycanda olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti. Türkiye’deki arıcılık sektörü hakkında bilgiler aktaran Prof. Dr. Ramazan MERAL, iki kurum arasında imzalanacak işbirliği protokolü ile ortak çalışmaların yapılabileceğine bununda her iki ülke için yarar sağlayacağını söyledi. Konuşmasının devamında dinleyicilere çeşitli istatistiksel bilgiler veren Prof. Dr. MERAL, Bingöl Üniversitesinde devam eden arıcılık faaliyetlerini anlatması için PİKOM Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yasin DEMİR’i kürsüye davet etti. Dr. Öğr. Üyesi DEMİR yaptığı sunumda ihtisaslaşma üniversitesi olarak Bingöl Üniversitesinin hedeflerini ve bu hedeflere ulaşmak için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

PİKOM birimi personeli Dr. Öğr. Üyesi Duygunur Çobanoğlu ise ” Azerbaycan Gence- Kazak Bölgesi Ballarının Mikroskopik ve Biyokimyasal Analizleri” adlı çalışmalarını sundu. Büyük bir ilgi ile dinlenilen sunumda katılımcılar merak ettikleri konular ve yaşadıkları sıkıntılar hakkında Dr. ÇOBANOĞLUN’a çeşitli sorular yöneltti. Ulusal medyanın yoğun ilgi gösterdiği konferans işbirliği protokolünün imzalanmasıyla sona erdi.  Atılan imzaların ardından arıcılık merkezi uygulama bahçesi gezilmesiyle program sona erdi.

Azerbaycan basınında yer alan haberler için tıklayınız..

 

http://tv.sia.az/news/reporting/773994.html

http://www.ganjanews.az/2019/12/02/t%C9%99hsil/t%C3%BCrkiy%C9%99-respublikas%C4%B1n%C4%B1n-bing%C3%B6l-universitetinin-n%C3%BCmay%C9%99nd%C9%99-hey%C9%99ti-gdu-da-olub.html