“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” Projesi kapsamında “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” alanında Pilot Üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM) arasında “Yüksek Yayla Geven Balı ve Bingöl İlindeki Mevcut Doğal Kaynakların  Potansiyelinin araştırılması ve geliştirilmesine Yönelik İşbirliği Protokolü” imzalandı.


Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürü Dr. Ahmet İpek tarafından imzaları atılan protokol töreninde, projelerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Meral, Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projelerinde Danışman Prof. Dr. Alaaddin Yüksel, Toprak Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Demirkıran,  Emekli Orman Genel Müdürü Abdurrahman Sağkaya, Havza Planlama ve Arazi Islahı Dairesi Başkanı Kürşat Yıldırım, Elazığ Orman Bölge Müdür Yardımcısı Halim Özdemir, Havza İzleme Uzmanı Serpil Acartürk ve Bingöl Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü hazır bulundu.


İşbirliği protokolünün amaçları; Yüksekyayla geven balı ile ilgili araştırmalar başta olmak üzere arıcılık yapılan sahalar ve Bingöl genelindeki doğal kaynakların (Toprak-Bitki-Su) potansiyelinin erozyon, sel, heyelan ve taşkın açısından değerlendirilmesi gibi alanlardaki projeler ve araştırmaları içermektedir.

Atılan imzalardan sonra, heyetin ziyaretinden memnuniyetlerini ifade eden Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çapak, “Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ile yapılan bu protokolle birlikte, dünyadaki en kaliteli yayla ballarından olan Bingöl balının elde edildiği alanlardaki mevcut doğal kaynakların arıcılık potansiyellerinin belirlenmesi ve bu alanlarda birlikte bilimsel çalışmalar yaparak işbirliğimizi geliştireceğiz. İşbirliği ile birlikte, ÇEM tarafından bölgede yapılacak olan projelere, Üniversitemizin ilgili fakülteleri tarafından uzman desteği sağlayarak koordineli çalışmalar yürüteceğiz” dedi.

ÇEM Genel Müdürü Dr. Ahmet İpek “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” alanında Pilot Üniversiteyi ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra, Bingöl balının kalitesinde son derece önem arz eden Yüksekyayla geven balının bulunduğu alanların erozyon, arazi bozulması ve iklim değişikliği gibi açılardan da ele alınmasını önemsiyoruz. Böylece, toprak-bitki-su arasındaki doğal dengenin sağlanması ile bal üretiminin hem miktarı artacak hem de kalite bakımından bilinirliği artacaktır. Belirlenen alanlarda bölgesel kalkınmaya ve üniversitenin ihtisaslaşmasına katkı sağlayacak havza bazlı projelerin yürütülmesinde de her türlü teknik bilgi ve beceri desteğini sağlamaya hazırız. Üniversite ile işbirliğimiz Bingöl ve bölge için olacaktır” şeklinde ifade etti.