Bingöl Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolü derinleşiyor. İhtisaslaşma ve projelerinin hayata geçirilmesi için Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen programda konuşan her iki üniversitenin Rektörü,  Bingöl Balı’nın DNA barkodunu oluşturacaklarını açıkladı.

Bingöl Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ile Gebze Ticaret Odası arasında işbirliğinin geliştirilmesi, ihtisaslaşma, kalkınma projelerinin yapılması, hayata geçirilmesi ve yatırım fırsatlarının görüşüldüğü bir program düzenlendi.

BİNTSO Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak,  Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. Hakan Olgun ve Prof. Dr. Ramazan Solmaz; Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Bingöl Ticaret Odası Başkanı Mahmut Ayas,  Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ramazan Meral, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Nurullah Çiftçi, Gebze ve Bingöl Ticaret Odası Üyeleri katıldı.

Programda konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, amaçlarının bölgesel kalkınmayı sağlamak olduğunu belirterek, Bingöl balının markalaştırılması yolunda bal, bal ürünleri olan propolis, polen, arı sütü ve arı zehrinin üretimini arttırıp, bunların ekonomik değerini yükseltmek olduğunu söyledi.

Asıl Olan Bu Projelerimizin İlimize ve Bölgeye Katkısı

Pilot üniversite seçilmemizin aşağı yukarı iki yıl olduğunu ancak fiili olarak işe başlamamızın yaklaşık bir yıl olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çapak, “2017’nin son çeyreğinde bütçeler ayrıldığı için projeye başlama süremiz ondan sonra oldu. Fiili olarak projelerin araştırılması ve akabindeki değerlendirilmesi derken altı ay oldu bu işin içerisindeyiz. Bu altı ay içerisinde 48 proje bize geldi. Bunların panelistlerle değerlendirme süreci oldu. Bir kısmı belirlendi, bir kısmı revize edildi, bir kısmı da devam ediyor. İnşallah devam edenler de kısa sürede sonuçlanır. Yakın zamanda yeni bir ilana çıkacağız. Duyuruları yapıp projelerimize devam edeceğiz. Asıl olan şey, bu projelerimizin bölgeye katkısı. Amacımız burada bölgesel kalkınmaya sağlamak. Zaten beş üniversite Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilirken, asıl amaç buydu. Misyon farklılaşması ve bölgesel kalkınma. Biz bilgi üretiyoruz ve bu bilginin değere dönüşmesini arzuluyoruz. Birlikte çalıştığımız paydaş kurumlarımız var. Tabi ticaret odaları, sanayiciler, iş adamları ve bunlara benzer alanlarda faaliyet yürütenler de bu işin önemli unsurlarıdır. Onlarla sürekli işbirliği arzusu içerisindeyiz.  Onların balı, bal ürünleri dediğimiz propolis, polen, arı sütü ve arı zehrinin üretimini ve pazarlamasını arttırıp ekonomik değerini yükseltmelerini bekliyoruz. Projenin en önemli ayaklarından biri de sizler ve bal üreticilerimizdir. Zaten bal ve diğer arı ürünlerinin kalitesinin daha da yükseltilmesi, toplanması ve arttırılması, ekonomik değerinin yükseltilmesi, paketlenmesi, pazarlanması da bu işin önemli aşamalarıdır. Sizler bunları sağlamazsanız bizim yapacağımız çalışmalar akademik düzeyde kalır. Amacımız sadece akademik çalışma yapmak değil, bölgesel kalkınmayı da sağlamaktır. Arıcılarımızın ve iş insanlarımızın ekonomik anlamda güçlü olması Bingöl’ün ekonomik anlamda güçlü olmasıdır. Bugün Bingöl’e katkı sağlamak için burada bulunan ve birlikte çalıştığımız Gebze Teknik Üniversitemizin Rektörü’ne, Sayın Kaymakamımıza, Ticaret Odası Başkanımız çok teşekkür ediyorum. Programımızın Bingöl’e ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Bingöl Balının Kalitesi Endemik Bitkilerin Sonucudur

Gebze Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’nin sanayisinin kalbinde olan bir üniversite olduğunu belirten Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, üniversitelerinin sanayiyle iç içe, sanayinin problemlerini gidermeye çalışan bir üniversite olduğunu ifade etti. Bingöl Üniversitesi ile birlikte çalışmayı çok önemsediklerini belirten Prof. Dr. Aslan, Bingöl balının DNA’sının barkodunu oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Bunun uzun çalışmalar sonucu olacak bir şey olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aslan, “Hakikaten Bingöl’de çok farklı endemik bitkiler var. Bingöl balının kalitesi de bu endemik bitkilerin sonucudur. Dolayısıyla biz bunları belirleyeceğiz ve bunların barkodunu oluşturacağız. Dışarıdan biri rafta Bingöl balını gördüğü zaman onun gerçek Bingöl balı olup olmadığını o barkoda bakarak bilecek.  Buradan Bingöl Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak Hocamıza değerli çalışmaları ve üniversitemizle ortak çalışma gayreti için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bingöl doğumlu olan ve 23 yıl Bingöl’de yaşayan Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise Bingöl’ün güzel değerleri olduğunu belirterek; “Bu değerleri ortaya çıkarmak lazım. Artık üniversiteler, şehirlerin dinamikleridir. Kurumlarla işbirliği yapan, şehirlerindeki kurumlara harekete geçiren kurumlar olmalılar” şeklinde konuştu. Doğup, büyüdüğü şehir olan Bingöl’de bulunmaktan son derece memnun olduğunu belirten Kaymakam Güler, bunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler de sözlerine Bingöl’ün geçmiş yıllardaki tarım ve hayvancılık potansiyeline değinerek başladı.  “Geçmişe baktığımızda Bingöl’de hayvancılığın çok daha iyi olduğunu öğrendim. Bunun daha iyiye gitmesi gerekirken griye gitmesi kabul edilemez olmalı” diyen Çiler, “Bingöl artık bizim kardeş şehrimiz. Odamızla kardeş oda protokolü imzalayacağız. Gebze Ticaret Odası olarak Bingöl’e her türlü katkı ve desteği vermeye varız. Bunun için üstümüze düşen her görevi yerine getirmeye hazırız. Buraya gelmemize vesile olan Prof. Dr. İbrahim Çapak’a teşekkür ederim” diye ifade etti.

Bingöl Ticaret Odası Başkanı Mahmut Ayas da çok önemli konuklara Bingöl’de ev sahipliği yapmanın kendilerini son derece menün ettiğini dile getirdi. Ticaret Odası’nın çalışmalar hakkında bir sunum yapan Ayas, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve üyelerinden Bingöl’e yatırım yapma talebinde bulundu.

Programda, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ramazan Meral, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Nurullah Çiftçi de birer sunum yaptılar.

Ticaret Odası’ndaki toplantının ardından Bingöl Üniversitesi Rektörlük Toplantı Salonunda İş Birliği Protokolü çerçevesinde iki üniversite arasında yapılacak proje çalışmalarının değerlendirildiği özel grup toplantısı da gerçekleştirildi.

Gebze heyeti, Hesarek Kayak Merkezi’ni, ve Bingöl Üniversitesi Termal Tesislerini de ziyaret etme fırsatı buldu.