Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof Dr. İbrahim Çapak PİKOM (Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi) tarafından hazırlanan “Ana Arı ve ASütü Üretimi Projesi” kapsamında Ziraat ve Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Rektör Prof. Dr. Çapak başlayan proje ile kovan başı 7 kilogram olan bal miktarının bu yıl 11 kilograma yükseleceğini ve proje kapsamında ana arı ve arı sütü üretiminin de yapılacağını söyledi.

Ana Arı ve ASütü Üretimi Projesi kapsamında ilk yıl bir kovandan elde edilen balın 7 kilogramdan 9 kilograma çıktığını aktaran Rektör Prof. Dr. Çapak, “Bu yıl bir kovandan elde edilen balın 11 kilograma çıkacağını tahmin ediyoruz. Türkiye ortalaması 14,5 kilogram, dünya ortalaması ise 20 kilogram. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde Türkiye ortalamasını yakalayacağız ve bunun üstüne çıkmayı hedefliyoruz. 2 binin üzerinde kayıtlı arıcımız var. Arıcılarımızın geçimini sağlamaları ve kaliteli bal elde edip ülkemize sunmaları açısından güzel bir hizmet olacak ” dedi.

Ana Arı ve Arı Sütü Üretilecek

Proje kapsamında 72 adet arı kovanı olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Çapak, “Bu kovanlar sadece ana arı üretimi için kullanılmıyor aynı zamanda arıcılarımızın kova bazında ne kadar bal elde edeceklerine dair verilen eğitimlerde de kullanılıyor ve arıcılarımız bilinçlendiriliyor. Var olan bu kovanlardan hareketle bakanlık destekli ana arı üretimi, arıcıların bilinçlendirilmesi, kovan başına bal kilogramının arttırılması ve bölgemizde elde edilemeyen arı sütünün elde edilmesini amaçlıyoruz. Propolis elde etme sayısı da az ve o noktada da bilinçlendirme yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Arı Kompleksi Projesi İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Çalışmaları devam etmekte olan arı kompleksi projesinin önemine vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Çapak, “ Arı kompleksi ile ilgili projemiz devam ediyor, inşallah faaliyete geçireceğiz. Arı kompleksi faaliyete geçtiği zaman arı ürünleriyle ilgili her türlü faaliyet olmakla birlikte bu komplekste bir müze de olacak ve arıyla tedavi boyutuna da gidilecek. Dolayısıyla üniversitemizde bölgeye, bölgesel kalkınma anlamında yapılabilecek her türlü destek verilecek” şeklinde konuştu.