8 farklı ülkeden 180’e yakın bilim insanının Bingöl’de buluştuğu ‘Uluslararası Arıcılık Araştırmaları ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Stratejileri Kongresi’ sona erdi. Kongrede arıcılık ve kırsal kalkınma konuları masaya yatırıldı. 

Arı ve arı ürünleri ile ekonomik değeri yüksek bitkilerin tespiti ve değerlendirilmesi alanında pilot üniversite seçildikten sonra yaptığı çalışmalar ile bölgesel kalkınma, Bingöl balının markalaşması, kalitesi ve miktarının arttırılması, bölgedeki ekonomik değeri yüksek bitkilerin tespit edilmesi ve ekonomiye kazandırılması için önemli çalışmalar yürüten Bingöl Üniversitesi, bu amaçlarla önemli çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi (PİKOM) tarafından organize edilen “Uluslararası Arıcılık Araştırmaları ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Stratejileri Kongresi” Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde düzenlendi.  Üç gün süren kongrenin açılış programına; YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Ekrem Savaş,  Rektör Yardımcıları, Dekan ve Müdürleri, Yükseköğretim Kalite Kurulu Üyesi ve Şehir ve Bölge Planlama Uzmanı Prof. Dr. Tüzin Baycan, YÖK Bilim, Teknoloji ve Kurumlar arası İlişkiler Komisyonu Üyesi ve Bölgesel ve Yerel Kalkınma Uzmanı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile YÖK ilgili Daire başkanları ile Uzmanlar, Kalkınma Ajansları temsilcileri, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Sayın Ziya Şahin, Bingöl İli Arı yetiştiriciliği Birliği Başkanı, akademisyenler, kurum amirleri, arıcılar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kongrede 8 farklı ülkeden 180 dolayında önceden kayıtlı olmak üzere 250 dolayında bilim insanı ve araştırmacı 120’ye yakın tebliğ sundu. Açılış programına 1000’e yakın katılımcı veya izleyici hazır bulundu.

 Pazar Günü Kapanış Programı Gerçekleştirildi

Programda konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bu kadar  kişiyi üniversitede ağırlamak, onların sorunlarını dinlemek, onları burada ağırladıktan sonra sunumlarından istifade etmek gerçekten ciddi mesai ister. Onun için de üniversitemizde bulunan bütün birimlerimiz, başta kongrenin koordinatörü Ramazan Solmaz hocamız, diğer yöneticilerimiz, özellikle PİKOM koordinatörü ve yardımcıları, PİKOM ekibi,  hizmetlisinden tutun, ses düzenleyicisine kadar, güvenliğinden tutun basına kadar bütün arkadaşlarımız, burada isimlerini zikredemediklerim, hepsinin katkıları oldu.  Biz hepsine çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte de  daha güçlü kongreleri yapmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz üniversitemiz pilot üniversite. Pilot üniversite olduğu için de belli alanlarda doğal olarak yoğunlaşmamız gereken işlerimiz var.  Perşembe günü başlayan bugün de bu oturum ile birlikte sonlanacak yoğun bir maraton vardı. Pilot üniversite rektörlerimiz buradaydı. Paydaş rektörlerimiz ve paydaş kurum yöneticileri buradaydı. YÖK’ten bir heyet buradaydı. Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yine heyetler buradaydı. Onlarla da alanımızla ilgili, pilot üniversite ile ilgili bilgiler verdik. Daha sonra SÜTAŞ ile bir toplantımız oldu. Yükseköğretim Kurulu üyesi hocamız da aramızdaydı. SÜTAŞ’ın yönetim kurulu başkanı buradaydı. Pilot üniversite ile SÜTAŞ’ın elde ettiği veriler nasıl örtüştürebilir, bu konularda bir takım görüşmelerimiz oldu. Biz Bingöl Üniversitesi olarak pilot üniversite kapsamında belirlediğimiz yol haritamızla ilerlemeye devam edeceğiz. Yöresel ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak başka ürünler ekleyip yolumuza devam edeceğiz. Üç gün boyunca süren programın çok güzel geçtiğini biliyorum. Hakikaten çok istifade edilecek bildiriler var. İsim olarak da başarılı akademisyenler ve bilim adamları vardı. Tekrar emeği geçen tüm arkadaşlarımız tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

İkisi Özel Oturum Olmak Üzere Toplam 17 Oturumda Yüzün Üzerinde Tebliğ Sunuldu

Üç gün boyunca süren kongrenin hazırlık çalışmalarına değinen PİKOM Kongre Düzenleme Kurulu adına Düzenleme Kurulu Başkanı ve Projelerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, “Büyük bir ekip yaklaşık iki aydır bu kongreye hazırlanıyordu. Üç gün boyunca süren ve pilot üniversitenin ihtisaslaşma alanı olan arıcılık ve bitkisel ürünler temelli Bölgesel Kalkınmanın, alanının uzmanları tarafından etraflıca konuşulduğu kongremizin son derece faydalı geçti. Bingöl ile ilgili çok pozitif ve motive edici dönüşler alıyoruz. Kongre kapsamında alanlarında uzman akademisyen ve araştırmacılar ile üretici ile sanayicileri doğrudan buluşturmayı hedeflediğimiz biri kalkınma diğeri Arı ev Bitkisel Ürünler temalı iki tane Özel Oturum gerçekleştirdik. Toplamda 17 oturumda 120’ye yakın farklı alanlardan sunum gerçekleştirildi. Ayrıca, Cumartesi gün boyu poster sunumları gerçekleştirildi. Ülkemizin en iyi arıcılık uzmanlarından birçok ismi Bingöl’de arıcılar ile buluşturmayı başardık. Pakistan, Azerbaycan, Ukrayna, Gana gibi farklı ülkelerden araştırmacılar önemli sunumlar yaptılar. 30 dolayında Arıcılar Birliği Başkanı veya Yönetim Kurulu üyesini ağırladık. Çok başarılı ve yoğun bir program oldu. Üreticilerimiz başta olmak üzere ülkemizin ilgili her kesimine hayırlı olmasını ve olumlu sonuçlar getirmesini temenni ediyorum. Emeği geçen her bir arkadaşımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kapanış konuşmasında, Kongre Düzenleme Ekibinden PİKOM Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Meral, PİKOM Koordinatör Yardımcıları Doç. Dr. Nevzat Esim ve Dr. Öğretim Üyesi Yasin Demir Kongre ile ilgili sorumluluk alanları ile ilgili detaylı bilgiler vererek organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu yılın sonuna kadar bütün tebliğlerin yer alacağı kongre kitapçığının hazırlanarak yayımlanacağı bilgisi verildi.

Arı Biyolojisi, Arı Sağlığı, Arı Florası, Polinasyon, Apiterapi, Arıcılık Ekonomisi, Arıcılık Teknolojisi, Arı Ürünleri, Arı Biyoteknolojisi, Arı ve Çevre Kirliliği, Arıcılık ve İklim(Ekolojisi), Arı Davranışları, Girişimcilik ve Ekonomik Büyüme, Sosyal Kalkınma Politikaları, Sürdürülebilir Kalkınma, AB Destekli Bölgesel Kalkınma Programları, Bölgesel Kalkınma Teorileri, Bölgesel Kalkınma ve KOBİ’ler, Bölgesel Kalkınmada Pazarlama, Bölgesel Rekabet Edilebilirlik, İşletme Sorunları ve Çözümler, Tarımsal Kalkınma, Biyoteknoloji ve Biyomedikal Yatırımları, Doğal Kaynakların Yönetimi, Turizm Ekonomisi konu başlıklarında 120’ye yakın tebliğin sunulduğu kongrede, 8 farklı ülkeden 180 dolayında önceden kayıtlı olmak üzere 250 dolayında bilim insanı ve araştırmacılar ile çok sayıda akademisyen, üretici, sanayici ve kurum temsilcisi katıldı.

Programın sonunda emeği geçen tüm personele teşekkür belgeleri de takdim edildi.