Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen 5 pilot üniversite arasında bulunan Bingöl Üniversitesi’nin tabelasına, ‘Tarım ve Havza Bazlı Pilot Üniversite’ ibaresi eklendi. Rektör Çapak, “Pilot Üniversite, üniversitemize, ilimize ve bölgemize büyük katkı sağlayacak. Üniversitemizin tabelasını ‘Tarım ve Havza Bazlı Pilot Üniversite’ şeklinde var olan tabelamızı güncellemiş olduk. Çünkü öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin, hemşehrilerimizin, Üniversitemize gelen herkesin farkında olmasını istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen 5 pilot üniversite arasında bulunan Bingöl Üniversitesi’nin tabelasına, ‘Tarım ve Havza Bazlı Pilot Üniversite’ ibaresi eklendi. Rektör Çapak, “Pilot Üniversite, üniversitemize, ilimize ve bölgemize büyük katkı sağlayacak. Üniversitemizin tabelasını ‘Tarım ve Havza Bazlı Pilot Üniversite’ şeklinde var olan tabelamızı güncellemiş olduk. Çünkü öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin, hemşehrilerimizin, Üniversitemize gelen herkesin farkında olmasını istiyoruz” dedi. Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Çapakçur Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Rektör Çapak, pilot üniversite uygulamasının Bingöl’e, Üniversiteye ve bölgeye büyük katkısının olduğunu söyledi. Rektör Çapak, “Üniversitemiz, ilerlemeye devam ediyor. Son 1 yıldır, pilot üniversite kapsamında ciddi çalışmalar yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 5 pilot üniversiteden biri olarak ilan ettiği üniversitelerden biri Bingöl Üniversitesiydi. YÖK ve Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde pilot üniversiteler bir takım çalışmalar yapıyorlar. Bu üniversiteler, zaman zaman bir araya gelerek de yaptığı çalışmaları paylaşıyorlar. Kalkınma Bakanlığı’nda ve YÖK’te zaman zaman toplantılar yapılıyor. En son Burdur Üniversitesi’nde de bölgesel kalkınma ile ilgili kongrede 5 üniversitenin rektörleri ve YÖK Başkan Vekilimiz Hasan Mandal beyle bir araya gelmiştik. Orada da gelinen nokta karşılıklı olarak paylaşıldı” dedi.
“BÜTÇE BELİRLENDİKTEN SONRA FİİİLİ OLARAK ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK” 
Bingöl Üniversitesi’nin iyi bir noktada olduğunu ve 2017 – 018 bütçelerinin açıklanmasının ardından Pilot Üniversite projelerinin fiili olarak başlayacağını belirten Rektör Çapak, “Üniversitemiz, bölgesel kalkınma anlamında tarım ve havza, özellikle de arı, arı ürünleri ve endemik bitkiler konusunda öne çıkmış oldu. Biz bu konuyu belirlerken de paydaşlarımızla birlikte birçok toplantı yaptık.  Bu toplantılardan hareketle bu konu ön plana çıkmış oldu. Çünkü Bingöl’de bu alanla ilgili çalışmalar var. Biz de bu noktada projelerimize yoğunlaştık. En son yapılan toplantıda da durum değerlendirmesi yapıldı. Sonrasında da kalkınma bakanlığında pilot üniversitelerimizin bütçesi ile ilgili bir takım görüşmeler yapıldı. Artık iyi bir noktada olduğumuzu ifade etmek istiyoruz çünkü somutlaşan bir durum söz konusu. Kalkınma Bakanlığı’nın 2017 ve 2018 için ayırdığı bütçeleri somutlaştıktan sonra projeler fiili olarak başlayacak. Şimdiden bazı öğretim üyelerimiz projelerine başlamış bulundular” dedi.
“ÜNİVERSİTE TABELASI GÜNCELLENDİ” 
Bingöl Üniversite Tabelasının Tarım ve Havza Bazlı Pilot Üniversite’ şeklinde güncellendiğini belirten Rektör Çapak, “Bölgesel kalkınma ile ilgili gelinen noktadan dolayı artık üniversitemizin her yerinde bunu fark ettirmek için de çaba sarf ediyoruz. Bu noktada bazı çalıştaylar ve sempozyumlar önümüzdeki günlerde yapılacak. Bazı paneller ve konferanslar düzenleniyor. Üniversitemizin tabelasını da ‘Tarım ve Havza Bazlı Pilot Üniversite’ şeklinde var olan tabelamızı güncellemiş olduk. Çünkü öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin, hemşehrilerimizin, Üniversitemize gelen herkesin farkında olmasını istiyoruz. Bu konuda bazı güncel fikirler de oluşabilir. Üniversitemizi iyi bir noktada görüyoruz çünkü pilot üniversite olmak hem üniversitemiz için hem de bölgemiz için bir kazançtır. Kırşehir’den bu yana başka pilot üniversite olmadığını göz önünde bulundurduğumuzda da Üniversitemiz ve ilimiz için fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Projelerimizi ciddiye alıyoruz. PİKOM olarak isimlendirdiğimiz Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi’miz var. PİKOM’da daha güçlü bir ekip ile var olan projelerimizi daha güçlü bir şekilde devam ettireceğiz” diye konuştu.
“PİLOT ÜNİVERSİTE, FAKÜLTELER KADAR KIYMETLİ BİR ALAN”
Rektör Çapak, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Pilot Üniversite, var olan fakültelerimiz kadar kıymetli bir alandır. Pilot Üniversite, bölgeye ciddi bir katkı sağlayacak. Arıcılarımıza, alternatif tıpa ciddi kazanımlar olacak. Endemik bitkilerin yetiştirilmesine de katkı sağlayacak. Fiili olarak bine yakın arıcımız var. Bu sayının artmasını, bal kalitesinin artmasını arzu ediyoruz. Tescilleyeceğiz çünkü, Arıcılar birliği ile de ortak çalışıyoruz. Kalitenin yanında, kovan başına düşen balın kilogram olarak arttırılması söz konusu olacak. Arı hastalıklarının engellenmesi söz konusu olacak. Dolayısıyla bir çok konu ile ilgili bu bağlamda projelerimiz söz konusu olacak. Bu projeler, kısa zamanda sonuç vermeyebilir. Kısa, orta ve uzun vadede çok olumlu sonuçlarını sadece Üniversite olarak değil, bölge olarak da göreceğiz. Bundan dolayı Üniversitemizi şanslı görüyoruz ve bu şansı iyi bir şekilde değerlendirmek istiyoruz. Önümüzdeki zamanlarda paydaşlarımız ile birlikte, bu noktada daha iyi adımlar atacağız.”

Haber : https://www.capakcurgazetesi.com.tr/pilot-universite-bolgeye-buyuk-katki-saglayacak-34139