Pilot Üniversite kapsamında yürütülen projelerin saha çalışmaları ulusal basında geniş yer buldu.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca (YÖK) yürütülen “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında tarım ve havza bazlı kalkınma alanında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi arı, arı ürünleri ve endemik bitkiler üzerine çalışmalar sürdürüyor.

Yoğun ve başarılı bir şekilde sürdürülen saha çalışmaları Anadolu Ajansı ve İLKHA tarafından haberleştirildi. PİKOM kapsamında yürütülen projelerden bir tanesi de Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Demirpolat’ınyürütücülüğünü yaptığı “Bingöl merkez ile Genç ilçesi arasındaki sahanın florası ve bu alanda bulunan önemli bazı bitkilerin morfolojik, anatomik, palinolojik ve kimyasal özelliklerinin araştırılması” projesiydi.Demirpolat, proje kapsamında bitki florasının envanterini çıkarmak amacıyla ekibiyle merkez ve Genç ilçesi kırsalında çalışmalarını sürdürüyor. Bitki florasının envanterini çıkarmak ve arıcılığa katkı sunmak amacıyla kırsalda toplanan bitki örnekleri üzerine yapılacak çalışma ile endemik, arıcılık ve tıbbi aromatik açıdan önemli bitkiler tespit edilecek.

Demirpolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje ile topladıkları bitkiler üzerinde yapılacak araştırma ile ekonomik değeri olan bitkilerin morfolojik, anatomik, palinolojik ve kimyasal özelliklerini belirleyeceklerini söyledi.

Çalışma ile alanın sahip olduğu coğrafi konum, iklim, bitki örtüsü, toprak yapısı ve buna bağlı olarak vejetasyonda meydana gelen farklılıkların araştıracaklarını anlatan Demirpolat, endemik, arıcılık ve tıbbi aromatik açıdan önemli bitkilerin belirleneceğini aktardı.

2 ayda 200 bitki toplandı

Proje ile “Vizyon 2023” hedefine uygun ülke öncelikleri arasında ifade edilen “biyolojik çeşitlilik ve sürdürülebilir kalkınma göstergelerine” temel veriler kazandıracağını dile getiren Demirpolat, çalışma kapsamında çiçekli bitkilerin tespit edilmesiyle arıcılık faaliyetlerine de katkı sağlanacağını vurguladı.

Araştırma alanında bulunan ekonomik açıdan önemli bitkilerin polenlerinin ışık ve taramalı elektron mikroskobunda inceleneceğine işaret eden Demirpolat, “Proje ile bitki envanteri çıkarılacak. Sahada, 2 aylık çalışmada şimdiye kadar 200 bitki topladık.” dedi.

Proje ekibinde yer alan Doç. Dr. Ömer Kılıç da alanda hangi bitki türlerinin yetiştiğini tespit etmek amacıyla çalışma yürüttüklerini söyledi. Tespit edilecek bitkiler arasında arıların en çok ziyaret ettiği bitkilerin belirleneceğini belirten Kılıç, şöyle devam etti:

“Arıların ziyaret ettiği bitkiler hangi alanlarda yayılış gösteriyor, bu alanlarda o bitkilerin korunması, artırılması ve yeni arılıkların oluşturulması konusunda önerilerde bulunacağız. Bir diğer hedefimiz genel ekonomik özelde tıbbi aromatik kokulu bitkiler belirlenecek ve arıların en çok ziyaret ettiği bitkiler tespit edilip analizleri yapılacak.”

 

Anadolu Ajansı ev İLKHA tarafından servis edilen ve ulusal basında çıkan haberlerimiz:

TRT: Bitki florasının envanteri ve arıcılık için kırsalda örnek topluyorlar

https://www.trthaber.com/haber/yasam/bitki-florasinin-envanteri-ve-aricilik-icin-kirsalda-ornek-topluyorlar-382199.html

HABER 7 : Bitki Florası Ve Arıcılık İçin Dağ Bayır Geziyor

http://www.haber7.com/bingol/2700338-bitki-florasi-ve-aricilik-icin-dag-bayir-geziyor

TRT AVAZ: Bitki florasının envanteri ve arıcılık için kırsalda örnek topluyorlar

https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/yasam/bitki-florasinin-envanteri-ve-aricilik-icin-kirsalda-ornek-topluyorlar/382199

HABERLER.COM : Bitki Florası ve Arıcılık İçin Dağ Bayır Geziyor

https://www.haberler.com/bitki-florasi-ve-aricilik-icin-dag-bayir-geziyor-11185265-haberi/

MİLLİYET: Bitki Florası ve Arıcılık İçin Dağ Bayır Geziyor

http://www.milliyet.com.tr/bitki-florasi-ve-aricilik-icin-dag-bayir-bingol-yerelhaber-3002317/

MYNET: Bitki Florası ve Arıcılık İçin Dağ Bayır Geziyor

https://www.mynet.com/bitki-florasi-ve-aricilik-icin-dag-bayir-geziyor-110104360008

İLKHA: Bingöl’de ekonomik değeri olan bitkiler belirleniyor

https://ilkha.com/haber/81938/bingolde-ekonomik-degeri-olan-bitkiler-belirleniyor

YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=Dblf3A6Td4c

DOĞRUHABER GAZETESİ:

https://dogruhaber.com.tr/haber/306880-bingol-de-ekonomik-degeri-olan-bitkiler-belirleniyor/

BEYAZ GAZETE: Bitki Florası Ve Arıcılık İçin Dağ Bayır Geziyor

http://beyazgazete.com/haber/2018/8/29/bitki-florasi-ve-aricilik-icin-dag-bayir-geziyor-4648199.html

SONDAKİKA.COM: Bitki Florası Ve Arıcılık İçin Dağ Bayır Geziyor

https://www.sondakika.com/haber/haber-bitki-florasi-ve-aricilik-icin-dag-bayir-geziyor-11184744/