Bölgesel kalkınmanın lokomotifi olan Bingöl Üniversitesi, bölgenin sosyal ve ekonomik sorunlarına çözüm üretmek, bölgesel kalkınmayı sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Yeni kurulan ‘Arı ve Doğal Ürünler AR-GE ve ÜR-GE Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bingöl Üniversitesi, Bingöl’ün sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sunmaya devam ediyor. Pilot üniversite seçildikten sonra yaptığı projelerle önemli bir mesafe kateden üniversitemiz, Bingöl’ün önemli ekonomik değerlerinden biri olan Bingöl balını, Bingöl’ün ekonomik standartlarının yükselmesini sağlayacak katma değeri yüksek bir ürün haline getirmek için projelerine devam ediyor” şeklinde konuştu.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında belirlenmiş hedefler kapsamında yeni kurulan Arı ve Doğal Ürünler AR-GE ve ÜR-GE Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında değerlendirmelerde bulunan Rektör Çapak, “Arıcılık ve Ekonomik Değeri Yüksek Bitkilerin Ekonomiye Kazandırılması ile ilgili sonuç odaklı oldukça faydalı projeler hazırladık. Hali hazırda yürütülen bu projelerimizle Bingöl şehrimize ve bölgeye ciddi katkılar sağlayacağız. Şehrimize daha fazla fayda sağlamak istiyoruz. Yani bulunduğumuz bölgede toplumsal hayata dokunmak istiyoruz. Bu yıl itibarı ile projelerin sahaya yansımalarını daha net olarak görmeye başlayacağız” dedi.

“Doğal Ürünlerin Analizlerinin Tamamının Yapılabildiği Bir Merkez Olacak”

Sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlamak amacı ile kurulan merkezin Türkiye’de ilk defa Bingöl Üniversitesinde kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Çapak : “Arı ve Doğal Ürünler AR-GE ve ÜR-GE Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, bütün arı ürünleri ve bitkisel ürünler başta olmak üzere doğal ürünlerin analizlerinin tamamının yapılabildiği bir merkez olacak. Burası ayrıca, bu alanlarda bilimsel araştırma yapacak bilim insanları için de bir merkez haline gelecek. Bünyesinde, aynı zamanda yeni ve ekonomik değeri yüksek arı ve doğal ürünlerin geliştirileceği ÜR-GE alanları da olacak. Arıcılarımız ve sanayicilerimizin işbirliğinde geliştirilecek ürünler patentlenecek ve markalı, katma değeri ürünler haline getirilecek. Üreticilere danışmanlık noktasında da hizmetler verilecek olup bütün vatandaşlara açık hale getirilecek. Merkezde ayrıca; işlikler de kurulmuş olup ilerleyen süreçte Tematik Teknokent veya Bilgi, İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi kurulumu ile ürünlerin ticari hale getirilmesi kolaylaştırılacak. Bingöl Üniversitesi olarak Bilgi, İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi (BÜBİN-TTO) kurulumu için başvuru yaptık ve yakın zamanda olumlu cevap alacağımızı düşünüyorum.” açıklamalarında bulundu.