Üniversitemiz tarafından Prof.Dr.Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda “Yaşam,Sağlık ve Fitoterapi” konulu konferans düzenlendi. Fitoterapist Sinan AKBALIK konuşmasında, fitoterapinin; bitkiler, bitkisel ekstreler ya da bitkisel ilaçlarla hastalıklardan korunma ve tedaviye yardımcı olma yöntemi kabul edildiğini belirterek sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken bitkiler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Bingöl’ün sahip olduğu coğrafi özellikler nedeni ile birçok önemli bitkiye ev sahipliği yapmakta olduğunu söyleyen fitoterapist AKBALIK, “ Bingöl bitki florası yönünden zengin bir doğaya sahip ve bunun belli bir oranını tıbbi aromatik bitkiler grubunda yer alan endemik bitkiler oluşturmaktadır. Bingöl Üniversitesi PİKOM (Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi) kapsamında yapılacak olan AR-GE çalışmalarıyla bu bitkilerden somut tüketim maddeleri üretileceğine inanıyorum.” dedi.

Konuşmasının sonunda katılımcıların sorularını cevaplayan fitoterapist AKBALIK, doğal ürünlerin tüketilmesi noktasında katılımcılara tavsiyelerde ve bazı kür tariflerinde bulundu.