“Atıkları Dönüştürüyor Doğamı Koruyorum” Başlıklı TÜBİTAK 4004 Projesinin Etkinlikleri Tamamlandı

PİKOM koordinatörlüğünde Öğr. Gör. Fevzi Şevik tarafından hazırlanan “Atıkları Dönüştürüyor Doğamı Koruyorum” isimli TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları projesinin etkinlikleri 11-16 Ekim 2021 tarihleri arasında üniversitemizde gerçekleştirildi

İlimiz merkez ortaokullarından 30 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen projede atık yönetimi, tehlikeli ve tehlikesiz atıklar, geri dönüşüm, gıda israfı, ekosistem gibi konular anlatıldı. Öğrencilere günümüzde atıkların nasıl geri dönüştüğünü uygulamalı olarak, teknik geziler ile öğretildi. Öğrencilerin konunun uzmanları tarafından laboratuvar ve saha çalışmaları, gözlem ve deneylerle etkin bir şekilde projede yer alan konuları öğrenmeleri  sağlandı.

Proje yürütücüsü Öğr. Gör. Fevzi Şevik, “İlimiz merkezde ortaokullarından toplam 30 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirmiş olduğumuz ‘Atıkları Dönüştürüyor Doğamı Koruyorum’ projesi ile atıkların nasıl dönüştürüldüğünü, doğadaki hangi maddenin ne kadar sürede yok olduğunu, tehlikeli ve tehlikesiz atıklar hakkında laboratuvar ortamında uygulamaları olarak öğrencilere anlatıldı. Bu konuda bize her zaman destek olan, üniversitemizin imkânlarını ve salonlarını kullanmamıza izin veren Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak hocama teşekkür ediyorum” dedi.

Beş gün süren program sonunda öğrencilere bilgilendirme broşürleri ve hediyeler dağıtıldı.