Bingöl Balı Avrupa’da Tescilleniyor

Bingöl Balı’ın Avrupa Birliği (AB) tarafından tescil edilmesi için son aşamaya gelindi

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi ürün olarak tescillenen ‘Bingöl Balı’nın serüveni ‘Uluslararası Coğrafi İşaret Seferberliği’ kapsamında Avrupa’ya taşındı ve Avrupa Birliği'ne tescil başvurusunda bulunulan Bingöl Balı için son aşamaya gelindi.

Ulusal tescil süreci ile birlikte coğrafi işaret alan ‘Bingöl Balı’ yurt içindeki sürecin tamamlanmasıyla birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uluslararası coğrafi işaret seferberliği kapsamında Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığı ile Bingöl Üniversitesi tarafından 5 Ocak 2023 tarihinde Avrupa Birliği (AB) komisyonuna sunulan dosya, AB Komisyonu tarafından da uygun bulunarak 12 Mart 2024 tarihinde AB Resmî Gazetesi'nde ilan edilmiş oldu. AB nezdinde Bingöl Balı, ülkemizin AB’de başvurusu yapılan ilk balı olmakla birlikte sürecin tamamlanmasıyla AB’de tescilli coğrafi işaretlerimiz arasında yerini alan ilk balımız olacak.

AB Komisyonu tarafından başvurusu uygun bulunan Bingöl Balı, AB Resmî Gazetesi'nde 12 Mart 2024 tarihinde ilan edildi. 3 ay içinde sürecin tamamlanması beklenmektedir.