Bingöl Balında Hasat Zamanı

Tadı ve aroması ile son bir yılda 9 farklı dalda ödül alan ve dünya birincilikleri bulunan Bingöl balında hasat dönemi başladı.

Son bir yıl içerisinde 9 farklı dalda ödül alan Bingöl balı son olarak Londra ile Paris'te yapılan yarışmada süzme bal kategorinde altın madalya almaya hak kazandı. Tadı ve aroması ile dünyada ün yapan Bingöl balında hasat başladı. Üniversitemiz Arıcılık Araştırma, Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapılan ilk hasada, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. İbrahim Y. Erdoğan, Genel Sekreter V. Doç. Dr. Veysel Turan, Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Ali Aba, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Ramazan Çakan ile çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.
 

‘’Bingöl balı kendini ispatladı’’

İlk hasadı yaptıklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Artık Bingöl balı kendini ispatladı. Dünya şampiyonu bir bal, birçok yarışmada dünya dereceleri var. Biz de Bingöl balımızın daha da bilinir olması ve hak ettiğini bulabilmesi için aşağı yukarı 4-5 yıldır bal hasat şenlikleri yapıyoruz. Geçen yıl ilçelerimizden bir tanesinde yapmıştık, bu yılda üniversite kampüsümüzün içerisinde Modern Arıcılık Kompleksimizin olduğu yerde bu şenliğini yapıyoruz. Bu hasat şenliğinde de mümkün olduğu kadar balın farkındalığını ortaya koymak balımızın olması gerektiği yerde ve daha fazla değerli olması için çalışmalar sarf ediyoruz. Aslında bal şenliği yapıyoruz ve bu şenlik gittikçe de büyüyecek. Önümüzdeki yıllarda inşallah çok daha görkemlisini belki de ulusal ve uluslararası bal hasat şenlikleri gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle ben bütün arıcılarımızın bu hasat şenliklerini bal sezonlarının kendileri için hayırlı olmasını temenni ediyor ve bereketli bol kazançlı bir dönem olmasın diliyorum” dedi.
 

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, “Son yıllarda bütün uluslararası yarışmalarda çok önemli ödüller ve dereceler alındı. Bu şunu gösteriyor Üniversitemizin bünyesinde ilgili bütün kurumların desteği ile çok önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların sonucunu şu an gerçekten görüyoruz. Gerçekten artık dünya markası haline gelen balımızın markalaşması noktasında çok daha önemli hızlı hareket etmeliyiz. Çünkü bu markalaşma sürecinin ne kadar hızlı tamamlarsak ilimizin ekonomisine istihdamına ve üretimine çok daha fazla katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Ali Aba ise “Bugün dünya şampiyonu balımızın hasadına başladık. Önemli olan çok ya da az bal üretmek değil balın değerinde ve kalitesini düşünmek lazım. Biz bu kaliteyi de yakaladık, çıtayı daha da yükselteceğiz. Son bir yılda ilimiz ve ülkemiz adına 9 ödül aldık" dedi.