Bingöl Üniversitesi TTO ile Yunus Boğatekin Krem Bal Üretimi Şirketi İş Birliği ile Bingöl’de Krem Bal Üretimi Yapılacak

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” programı kapsamında Pilot Üniversite olan Bingöl Üniversitesi TTO ile Yunus Boğatekin Krem Bal Şirketi iş birliği ile Bingöl’de ilk defa krem bal üretimine başlanacak.

Bingöl Üniversitesi Bilgi İnovasyon ve Teknoloji Transfer Sanayi Ticaret Anonim Şirketi (BÜBİN-TTO) ile Bingöl İŞGEM’de faaliyet yürüten Yunus Boğatekin Krem Bal Üretimi Şirketi arasında Know-How Sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşme kapsamında ilgili alanda uzman akademisyenlerin Danışmanlığında, BÜBİN-TTO İş birliği ile bilimsel temellere dayalı olarak krem bal ve çeşitlerinin üretimi gerçekleştirilecek. Sözleşme kapsamında, “Krem Bal ve Çeşitlerinin Üretimi” ana başlıkları ve bu alanda yapılacak olan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin artırılması, pazarlama, markalaşma vb. alanlardaki projeler ile ilgili taraflarca yapılacak iş ve işlemlerin belirlenmesi amaçlandı. İş birliği kapsamında üretilecek ürünlerin analizleri ve gerekli Ar-Ge çalışmaları Arı ve Doğal Ürünler Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile Gıda Mühendisliği Araştırma Laboratuvarlarında gerçekleştirilecek.

"Öncelikli Yatırım Hedefimiz Krem Bal Çeşitleri"

Firma temsilcisi Eyüp Boğatekin, “Bingöl İŞGEM bünyesinde kurmuş olduğumuz şirketimizin önceliği krem bal çeşitleri olacak. İlerleyen süreçte başka bal katkılı ürün üretimi de hedeflerimiz arasında. Gerekli yatırımlarımızı hazırlayarak üretime hazır hale geldik. Üniversitemiz iş birliği ile en kısa sürede üretime başlayacağız” ifadelerini kullandı.

"Pilot Üniversite Meyvelerini Vermeye Devam Ediyor"

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Pilot Üniversite seçildikten sonra yoğun bilimsel çalışmalara hız verildi. Programın kısa vadeli çıktıları olabildiği gibi orta ve uzun vadeli çıktıları da olacak. Oldukça önemli çalışmalar yaptık ve önemli sayıda ürün geliştirdik. Bundan sonraki süreçte Arı ve Arı Ürünleri ile Bitkisel Esaslı Ürünler alanında yatırımcılarımızı bekliyoruz. Daha önce sonuç odaklı Çapakçur Bal ve Uğur Gıda ile yaptığımız iş birliklerine bugün Ar-Ge ve bilimsel temelli ürün üretimine yönelik yeni bir iş birliğine imza atıyoruz. İş birliğimizin bölgemiz kalkınmasına katkı yapmasını ve her iki tarafa hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.