Bingöl Üniversitesi ve Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri İctimai Birliği Bölgesel Kalkınma Çalıştayı Düzenlendi

Bingöl Üniversitesi ve Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri İctimai Birliği (TÜİB) Bölgesel Kalkınma Çalıştayı düzenlendi. Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi (PİKOM) yönetim kurulu ve akademik personeli, Arıcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetim kurulu ve akademik personeli, Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (BÜSEM) personeli ve Türkiye-Azerbaycan İşadamları Birliği Genel Sekreteri Ege Soysal’ın katılımıyla gerçekleşen çalıştayda; Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki istihdamı arttırmak amacıyla bölgede profesyonel arıcıların yetiştirilmesine yönelik üniversitemizle gerçekleştirilebilecek olası işbirlikleri ve projeler görüşüldü.

Türkiye-Azerbaycan İşadamları Birliği Genel Sekreteri Ege Soysal, “Bizlerin şuanki amacı alınan Karabağ topraklarındaki istihdamı arttırmak ve göçgünlerin bu bölgedeki ekonomik kalkınma modellerini oluşturmak. Bu kapsamda belirli projeler yapıyoruz. Bunun bir örneği 2017 yılında yapılan bir seramik fabrikasıydı. Şimdi bir ikinci örnek olarak arıcılık alanında proje geliştirmek istiyoruz. Karabağ’da halihazırda arıcılık yapılıyor. Ancak yeterli düzeyde değil. Bu noktada, Bingöl Üniversitesinin desteği ile profesyonel arıcı sayımızı ve bal üretimini arttırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Bingöl Üniversitesi olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten PİKOM Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Veysel SÜZERER, “Üniversitemiz Karabağ bölgesinde profesyonel arıcılığın arttırılmasına yönelik eğitimlerin planlanması ve verilmesi için gereken tüm donanıma sahiptir. Bu noktada, ilgili birimlerimiz ile hızlı bir şekilde koordine olup bölgenin kalkınması açısından profesyonel arıcıların yetiştirilmesine dair gereken planlamalar yapılacaktır ” dedi.