“Çalışkan Arı Üretken Kadın Kaliteli Bal” Başlıklı PİKOM Projesinin Kapanış Programı Gerçekleştirildi

 

 

 

 

 

 

Yürütücülüğünü Dr. Öğr. Üyesi Fatma Esen’in yaptığı “Çalışkan Arı, Üretken Kadın, Kaliteli Bal” başlıklı PİKOM Projesinin kapanış programı gerçekleştirildi. Proje kapsamında geliştirilen ürünlerin ve gerçekleştirilen faaliyetlerin sunulduğu toplantıya; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, BAP Koordinatörü Doç. Dr. Mahmut Toprak, PİKOM Koordinatörü Doç. Dr. Nusret Özbay, PİKOM Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nurullah Demir, proje kursiyerleri ve akademisyenler katıldı. 

"Bingöl Balının Markalaşmasında Bizler De Yer Almak İstiyoruz"

Projede bulunan Bingöllü kadınları temsilen programın açılış konuşmasını gerçekleştiren proje kursiyeri Elif Bukan, “Biz Bingöllü kadınlar olarak ilimizin sosyal ve ekonomik açıdan gelişmesine katkı sağlamak istiyoruz. Ancak bize rehber olacak, destek olacak kişilere ulaşamadığımız için, ayrıca maddi imkanlarımız kısıtlı olduğu için çok istememize rağmen pek bir şey yapamıyoruz. Bu projede yer almak bizim için bu nedenle çok önemliydi. Proje, bize hem iş olanakları sunuyordu hem de o işe sahip olabilecek donanımı kazanmamızı sağlıyordu. Özellikle aldığımız arıcılık eğitimi ile tüm Türkiye’deki arıcılarla kıyaslandığında, standartların çok üstünde bir donanıma sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Alanında uzman hocalarımızdan aldığımız bilgilerle, arıcılık mesleğini nasıl en doğru şekilde yapacağımızı öğrendik. Bugün arıcılarla konuştuğumuzda onların eksik ya da yanlış bildiği pek çok şeyi, bizlerin daha iyi bildiğini görüyoruz. Bu da aldığımız eğitimin ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor bize. Sahip olduğumuz bu donanımla devam etmek istiyoruz. Bingölde hem ballı ürünler üreterek mutfakta çalışabilecek, hem nitelikli işgücü olarak sahada arıcılık yapabilecek beceriye sahibiz. En büyük endişemiz de sahip olduğumuz bu nitelikleri imkanlarımızın sınırlı olması nedeniyle kullanamamak….Bingöl balımızın markalaşma sürecinde ürettiğimiz ürünlerle bizler de yer almak istiyoruz. Bundan sonraki süreçte hem var olan bu potansiyeli korumak hem de sayımızı arttırmak için bize destek olacak kurum ve kuruluşlardaki yöneticilerin desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bingöllü yönetilerimizin, iş insanlarımızın bizi yalnız bırakmamasını ve bizlere destek olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"Bingöl Balının Markalaşma Sürecinde Kadınlar Mutlaka Yer Almalı"

Bukan’ın ardından konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsiye çıkan proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Fatma Esen, Bingöl Balının Markalaşma sürecinde kadınların mutlaka yer alması gerektiğini belirterek, “Genel olarak doğu bölgelerimiz maalesefki kadının sosyal ve ekonomik hayatta hak ettiği değeri ve yeri bulamadığı gerekçesi ile sürekli eleştirilmektedir. Bu nedenle bugün burada Bingöllü kadınlarımızın azmini, üretkenliğini ve çalışkanlığını konuşmak için toplanmış olmaktan dolayı gururluyum…..  Kabul görmüş bir gerçek olduğu üzere kadın güçlü olursa aile güçlü olur. Aile güçlü olursa toplum güçlü olur. Toplumumuzu güçlendirecek Bingölümüzün 20 güçlü kadını ile bu proje sayesinde tanışma ve çalışma fırsatı bulmuş olmaktan dolayı mutluyum. Kadınlar, Dünya nüfusunda olduğu gibi ülkemizde de nüfusun yarısını oluşturmaktadır. Dolayısıyla kadının sürece dahil edilmediği herhangi bir işin başarılı olma şansı bulunmamaktadır. Bu nedenle Bingöl balının markalaşma sürecinde mutlak suretle kadın yer almalıydı. Bu amaç doğrultusunda arıcılık ve arı ürünleri sektöründe kadınların da yer alabileceği iş olanaklarını oluşturmaya çalıştık” dedi.

“Projemizde Yer Alan Kadın Kursiyerler Kendi İşletmelerini Kurabilecek Nitelikteler”

Projenin Ar-Ge faaliyetleri kapsamında kadın kursiyerlere mutfakta temel besin uygulamaları, hijyen ve sanitasyon ile ballı lezzetler geliştirme eğitimleri verildiğini söyleyen proje yürütücüsü Esen,  “Mutfak ekibimiz ballı ürünler geliştirmek için aylarca mutfakta çalıştı. Üretilmeye uygun ürünlerin yapımı mutfak eğitimleri esnasında kadınlarımıza öğretildi. Bugün projemizde yer alan 20 kadın arzu ederlerse herhangi bir işletmenin mutfağında ya da kendi kuracakları işletmelerde çalışabilecek nitelikleri kazanmış durumdalar” ifadelerini kullandı.

“Kadın Kursiyerlere Kaliteli Bal Üretebilmeleri İçin Gerekli Bilgi, Beceri ve Donanım Kazandırıldı”

Proje kapsamında kadın kursiyerlere, kaliteli bal üretebilmeleri için gerekli bilgi, beceri ve donanımının kazandırıldığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Esen, “Sektörde kadın kimliği, mutfakta ballı ürünler üreterek ve sahada aktif arıcı olarak; doğal, sağlıklı, hijyenik, kaliteli bal üreterek öne çıkabilirdik ve bu doğrultuda kadınlarımızın ihtiyaç duyduğu bilgi, beceri ve donanımı kazandırmaya çalıştık. Kadınlarımıza kaliteli bal üretebilmeleri için gerekli bilgi, beceri ve donanımını kazandırdık. Projemizde yer alan kadınlarımız aldıkları eğitim doğrultusunda da geçtiğimiz yaz ilk mahsüllerini elde ettiler. Daha önce hiç arıcılık tecrübesi olmayan kadınlarımızın kovanları ve arılarını sahiplenişi takdire şayandı. Bunun için her bir kadınımızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

“Zaman Zaman Değil, Her Zaman Kadınlarımızın Yanında Olalım”

 PİKOM Koordinatörü Doç. Dr. Nusret Özbay gerçekleştirdiği konuşmada, “Üniversitemiz Pikom Birimi tarafından bugüne kadar 35 proje desteklenmiştir. Bu projelerden birisi de “Çalışkan Arı, Üretken Kadın, Kaliteli Bal” projesidir. Bizim açımızdan bu projeyi değerli kılan şey, projenin yürütücüsünün ve proje katılımcılarının kadınlardan oluşmasıdır. Ben kadınlarımızın her alanda aktif olmaları gerektiğine bütün kalbimle inanıyor ve bunu destekliyorum. Umarım kadınlarımız bu proje ile elde ettikleri eğitim, beceri ve donanımı pratiğe aktarır ve her biri başarılı bir iş kadını olurlar. Bu projede emeği geçen başta proje yürütücüsü olmak üzere tüm proje ekibine, projeye katılan kadınlarımıza, projeye destek veren üniversitemiz yönetimine, dış paydaşlarımız olan Bingöl İli Arı Yetiştiriciler Birliği, Bingöl Belediyesi ve Bingöl KOSGEB Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Sözlerimi bir sloganla bitirmek istiyorum. Zaman zaman değil, her zaman kadınlarımızın yanında olalım” ifadelerini kullandı.

Bitiş Değil, Yeni Bir Başlangıç

Projenin kapanış konuşmasını gerçekleştiren PİKOM Projelerinden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, “ Bugün projemiz sona eriyor ancak bu bir bitiş değil tam tersine kadın kursiyerlerimiz için yeni bir başlangıç. Bingöl balının markalaşmasında kadın üreticilerimizin büyük önemi olduğuna inanıyoruz.  Biz Bingöl Üniversitesi olarak kadın kursiyerlerimizin çalışmalarının bundan sonraki süreçte de takipçisi ve destekçisi olacağız. Projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım” şeklinde konuştu.

Konukların, kapanış konuşmalarının ardından projede gerçekleştirilen faaliyetlere dair sunumu  izlemesi ve proje kapsamında üretilen ürünlerin sergilendiği stantta ürünler hakkında bilgi alarak tadımda bulunmalarının ardından program sona erdi.