“Çocukların Gözünden Bal Arıları” Resim Yarışmasının Ödül Takdimi Gerçekleştirildi

 

Bingöl Üniversitesi, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi(PİKOM), Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bingöl İli Arıcılar Birliği ve KALLİUM AVM işbirliğiyle düzenlenen “Çocukların Gözünden Bal Arıları”konulu resim yarışmasında dereceye giren eser sahiplerine ödülleri verildi. Ödül takdimi Bingöl Üniversitesi PİKOM Biriminde pandemi kurallarına uyularak gerçekleştirildi. Arıların doğadaki önemine dair farkındalık yaratılmasının ve dünyanın geleceğinde önemli role sahip arılar ve çocuklar arasında bağ kurulmasının amaçlandığı yarışmaya çocuklar büyük ilgi gösterdi.

Toplamda yüz kırk başvurunun olduğu yarışmada ilk üçe giren eserler ile  kompozisyon ve tema açısından öne çıkan dört eser yarışma komisyonunca belirlendi. Değerlendirme sonucunda yarışmada;

  1. Halim Efe Tekvaran (BİLSEM)
  2. Kerem Tan (Turgut Özal İlkokulu)

  3.Hümeyra Çetindağ (Adaklı İmam Hatip Ortaokulu) oldu.

Kompozisyon ve tema açısından öne çıkan eser sahipleri ise sıralama olmaksızın, “Elif Poçan, Beren Erkuş, Rana Kaya, Sudenur Barbak” oldu.

“Arılar ve Çocuklar Dünyanın Geleceği İçin Vazgeçilmezlerdir”

Ödül takdimi öncesinde arıların ve çocukların dünyanın geleceğinde vazgeçilmezler olduğunu vurgulayan PİKOM Koordinatörü Doç. Dr. Nevzat Esim yarışma süreci ve değerlendirme kriterleri hakkında bilgi verdi:

“Hepimizin bildiği gibi arılar ve çocuklar dünyanın geleceği için vazgeçilmezlerdir. Bu noktadan yola çıkarak “Çocukların Gözünden Bal Arıları” resim yarışması ile dünyanın geleceğinde çok önemli bir rol oynayan bal arıları ve yine geleceğimizin vazgeçilmezleri olan çocuklarımız arasında bir köprü kurmayı amaçladık ve çocuklarımızdan bal arılarını kendi bakış açılarıyla resmetmesini istedik. Bunun sonucunda 23.11.2020 tarihinde başlayan ve 11.12.2020 tarihinde sona eren yarışmamıza birbirinden yetenekli 140 çocuğumuz bal arıları ile ilgili kendi hayal dünyalarını ve bakış açılarını yansıtan eserlerle katılım sağladılar.

Sonrasında 10 -12 yaş aralığındaki çocuklarımız tarafından yapılan bu kıymetli eserler resim öğretmenleri Beyhan Korkulutaş ve Abdurrahman Çelikkaya ile Öğr. Gör. Zeynep Sultan Gün, Öğr. Gör. Mahmut Erzincan  ve Öğr. Gör. Müge Yurtcan’dan oluşan 5 kişilik yarışma komisyonunca 14.12.2020 tarihinde değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede, tema (%40), özgünlük (%30), kompozisyon (%15) boyama (%15) kriterleri esas alınarak yarışmada ilk üçe giren eserler, mansiyon alan dört eser ve KALIUM AVM’de sergilenecek 20 adet eser belirlendi.”  

Doç Dr. Nevzat Esim ayrıca yarışma süreci boyunca yaptıkları katkılarından ötürü Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliğine ve KALIUM AVM yönetim kurulu başkanı Ahmet Kalkan’a teşekkür etti.

Dereceye Giren Yarışmacılara Hediye Çekleri, Bal Sepetleri ve Sürpriz Hediyeleri Verildi

Yarışmada dereceye giren çocuklara hediye çekleri, bal sepetleri, madalyaları ve sürpriz hediyeleri takdim edildi. Birinci olan eser sahibinin  ödülünü, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Ramazan Solmaz, ikinci olan eser sahibinin ödülünü, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Üçüncü olan eser sahibinin ödülünü Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney tarafından takdim edildi. Mansiyon alan eser sahiplerinin ödülleri ise, PİKOM Koordinatörü Doç.  Dr. Nevzat Esim, Bingöl İli Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer ve KALIUM AVM yönetim kurulu başkanı Ahmet Kalkan tarafından takdim edildi.

“Asıl Kahramanlar Arılar”

Yarışmada birinci olan BİLSEM öğrencisi Halim Efe Tekvaran eserinde arıların dünyadaki yaşamın sürdürülebilmesinde oynadıkları önemli role dikkat çekerek, “ Ben resimimde asıl kahramanın karliçe arı olduğunu anlatmak istedim. Çünkü, normalde birine en sevdiği kahramanı sorarsanız büyük ihtimalle bir süper kahraman söyleyecektir. Ama iş dünyayı kurtarmaya geldiğinde asıl iş kraliçe arıya düşüyor ve diğer süper kahramanlar boynunu büküyor. Çünkü, besin zincirine göre arılar polenleme yapmazsa çiçekler ve bitkiler üreyemez onlar üreyemezse hayvanlar beslenemez ve onlar beslenemez ölürlerse insanlar da yaşayamazlar. Ben eserimde Einstein’ın bir sözünden ilham aldım. Demişti ki arılar olmazsa insanlık ancak dört yıl yaşayabilir. Resmimde bir küçük prens var. Küçük prensin tilkisi ölmüş durumda, tek umudu bir gül kalmış. Oyüzden arılardan yardım istiyor. Arılar gelip o gülle polenleme yapıp dünyayı kutaracaklar.” dedi. Halim Efe Tekvaran, eseriyle ilgili yaptığı açıklamalardan sonra yarışmayı düzenleyenlere, ailesine ve öğretmenine teşekkür etti.

Eserler KALLIUM AVM’de Sergilenecek

Toplamda yüzkırk başvurunun olduğu yarışmada, yarışma komisyonunca belirlenen yirmi eser 4 Ocak 2021 tarihinde KALIUM AVM’de sergilenecek.