PİKOM Bölgedeki Arıcılığın Gelişimine Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi (PİKOM) arıcılığın gelişimine katkıda bulunan çalışmalarına devam ediyor. PİKOM tarafından desteklenen, "Bingöl Üniversitesi Bünyesinde Arı Merasının Kurulması" başlıklı PİKOM Projesi kapsamında Genç kara yolunda bulunan, Bingöl Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi alanında oluşturulan meraya 10 farklı bitki ekimi yapıldı. Oluşturulan arı merası ile sezon boyunca arıların sürekli çiçek bulabilecekleri, polen ve nektar toplayabilecekleri bir alanın tesis edilmesi amaçlanıyor.

"Tıbbi ve aromatik bitkilerle çiçekli bir ortam sağlamayı planlıyoruz"

Proje yürütücüsü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Erdal Çaçan,  Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinde arıcılığın gelişimine katkı sunmak için arı merası kurduklarını söyledi. "Amacımız sezon boyunca yani nisan ayından eylül ayına kadar olan sürede arıların sürekli çiçek bulabilecekleri, polen ve nektar toplayabilecekleri bir alanı tesis etmek." diyen Çaçan, meranın 10 farklı parselden oluştuğunu belirtti. Çaçan, meraya 10 farklı bitki ektiklerini ifade ederek, "Bunlar belli bir boya geldikten sonra temmuz ayından eylüle kadar tıbbi ve aromatik bitkilerle çiçekli bir ortam sağlamayı planlıyoruz " dedi.

"Arı merası ara dönem için çözüm olacak”

Arı merasının arıcıların 1,5 aylık geçiş dönemi için bir çözüm olacağını ve aynı zamanda arıları hastalıklardan koruyacağını dile getiren Çaçan, şunları kaydetti:

"Bingöl'de arıcılık faaliyetinde bulunan arıcılar kışı Çukurova bölgesinde geçirmektedir. Bahar aylarında Bingöl'e gelirler ve yaklaşık 1,5 aylık dönemi burada geçirdikten sonra yaz aylarında yaylalara çıkarlar, oralardan bal verimi elde ederler. Fakat bu ara geçişte bir sıkıntıyla karşılaşmaktalar. İlkbaharda buraya geldiklerinde özellikle nisan ayının ortalarında, mayıs ayı da dahil olmak üzere bitki örtüsü iyi gelişmediği için yeteri kadar çiçeklenme olmadığından bitki örtüsünde arılarını besleyememekteler. Arılarını beslemek için şeker şurubu vermek yoluna gitmektedirler. Bu da arıların yaylaya çıkarken hastalıklara ve zararlılara dayanıksız hale gelmesine sebebiyet vermekte. Bu arı merası bu ara dönem için çözüm olacak."

Arıcıların mera sayesinde doğada çiçekli bitkilerin az olduğu,  nisan ayının ortasından mayıs ayının sonuna kadarki dönemde arılarına çiçek bulabilecekleri bir ortama kavuşacaklarını anlatan Çaçan, meranın aynı zamanda küçük aile işletmeleri şeklinde arıcılık faaliyetinde bulunan üreticilerin, çiftçilerin arılarını dağ, bayır dolaşmadan köylerinde buna benzer bir sistem kurarak başka bir yere gitmeden, gezici arıcılık yapmadan faaliyette bulunabilmesi için de örnek olacağını sözlerine ekledi.

Haber: Anadolu Ajansı