PİKOM Ev Sahipliğinde Uluslararası Çalıştay Gerçekleştirildi

Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi  (PİKOM) ev sahipliğinde Ukrayna Oles` Honchar Dnipro Ulusal Üniversitesi, Ukrayna  Dnipro Devlet Tarım ve Ekonomi Üniversitesi, Ukrayna Bilimler Akademisi Palladin Biyokimya Enstitüsü ve Belarus Vitebsk Veterinerlik Devlet Akademisi  işbirliğiyle 29 Nisan 2021 tarihinde  “Veteriner Tıp, Biyokimya, Genetik, Moleküler Biyoloji ve Tarımsal Bilimlerde Güncel Yaklaşımlar” başlıklı uluslararası çalıştay başarıyla gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, sözlerine çalıştayın yükseköğretim kurumlarımız arasında iş birliğini artıracağını belirterek ve hayırlı olsun temennileri ile başladı. Prof.Dr.Çapak sözlerine “Farklı ülkelerden üniversitelerin katılımıyla  gerçekleşen çalıştayımızın bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. İş birlikleri için  Ukrayna Oles` Honchar Dnipro Ulusal Üniversitesi, Ukrayna Dnipro Devlet Tarım ve Ekonomi Üniversitesi, Ukrayna Bilimler Akademisi Palladin Biyokimya Enstitüsü ve Belarus Vitebs Veterinerlik Devlet Akademisi yöneticilerine ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyorum.”  ifadeleriyle devam etti. Sonrasında, Üniversitemiz hakkında kısa bilgiler veren Rektör Çapak, Bingöl Üniversitesi’nin , 2016 yılından bu yana Bölgesel Kalkınma ve İhtisaslaşma Programı çerçevesinde tarım ve havza bazlı kalkınma alanında Pilot Üniversite olarak faaliyetlerini sürdürmekte olduğunu, fakültelerde bulunan araştırma laboratuvarlarının yanı sıra Türkiye, Ukrayna ve Beyaz Rusya Üniversiteleri Arasında İşbirliği ve Değişim İmkanı Ar-Ge ve Ür-Ge Merkezi ve Merkezi Araştırma Laboratuvarında farklı disiplinlere ait çok sayıda ulusal ve uluslararası çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

“Amacımız Ulusal ve Uluslararası İkili İş Birliklerini Arttırmaktır”

Gerçekleştirmeyi amaçladığımız en önemli hedeflerden biri, genç ve dinamik araştırmacı potansiyeline sahip olan üniversitemizde ulusal ve uluslararası ikili iş birliklerini artırmaktır diyen Rektör Çapak, “ Karşı karşıya kaldığımız korona virüs pandemisi, bize bir kez daha üniversiteler arasındaki ikili işbirliklerinin önemini göstermiştir. Pandeminin etkisi azaldığında bu ve benzeri çalıştayları yüzyüze gerçekleştirip sizleri ülkemizde ağırlamaktan  mutluluk duyacağız” dedi.

Rektör Çapak’tan sonra söz alan Ukrayna Oles` Honchar Dnipro Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sergey Okovytyy, “ Yapılan bu çalıştay çok anlamlı  ve   yakın zamanda imzalamış olduğumuz MEMORANDA ile birlikte iş birliklerimiz daha da  artacaktır ” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Çalıştayda Üniversitemiz ve Yurtdışından Birçok Akademisyen Bilimsel Çalışmalarını Sundu

Toplam üç oturumdan oluşan çalıştayın “Veterinerlik Çalışmaları” başlıklı ilk oturumunda,  Ukrayna’dan Viktor Evert, Dmitro Masiuk, Iryna Volovyk, Belarus’tan Irina Subotsina ve Igor Gromov ve Üniversitemizden Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yasin Öztürk  akademik çalışmalarının sunumlarını gerçekleştirdiler. “Hastalıkların Moleküler ve Genetik Mekanizmaları” adlı ikinci oturumunda,  Ukrayna’dan Victor Nedzvetsky, Artem Tykhomyrov, Galina Ushakova ve Olena Dovban ile Üniversitemiz Ar-Ge ve Ür-Ge müdür yardımcısı Dr. Ramazan Gündoğdu akademik çalışmalarını sundular.  “Çevre Biyokimyası ve Tarım” oturumunda Üniversitemiz Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Musa Tartık, Ukrayna’dan, Prof. Viktor Gasso, PİKOM koordinatör yardımcısı Doç.Dr. Veysel Turan ve Gıda Tarım Hayvancılık MYO müdürü Doç.Dr. Nusret Özbay’ın yapmış olduğu sunumlar ile çalıştay oturumları tamamlanmıştır.

Çalıştay, PİKOM Koordinatörü Doç. Dr. Nevzat Esim, PİKOM Koordinatör Yardımcısı Doç.Dr. Veysel TURAN ve Ukrayna’dan Prof.Dr Victor Gasso’nun moderatörlüğünde “Türkiye, Ukrayna ve Beyaz Rusya Üniversiteleri Arasında İşbirliği ve Değişim İmkanı” adlı yuvarlak masa toplantısının gerçekleştirilmesiyle sona erdi.