PİKOM KOORDİNATÖRÜ BİNGÖL BALI'NIN COĞRAFİ İŞARET BAŞVURU SÜRECİNİ TRT GAP'TA ANLATTI

 

PİKOM Koordinatörü Doç. Dr. Nevzat Esim, Bingöl Balı için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan coğrafi işaret başvuru sürecini TRT GAP’ta anlattı. Coğarfi işaret ile birlikte Bingöl Balı’nın kalitesinin standardize edileceğini ve hak ettiği fiyat ile satışının gerçekleşeceğini belirten Doç Dr. Esim, balın yanısıra arı ürünleri içerikli inovatif ürünlerin geliştirilmesi için Ar-Ge ve Ür- Ge  faaliyetlerinin de yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Bingöl balının kalitesinin tescillenmesi için yoğun bir şekilde çalışıldığını aktaran Doç. Dr. Nevzat Esim, “ Üç yıl boyunca Bingöl’ün beş farklı bölgesinde otuzaltı farklı noktada Üniversite kontrolünde bal üretimini gerçekleştirdik. Üretilen balların fiziko kimyasal ve palinolojik analizlerini gerçekleştirdik. Bu süreç sonunda elimizde toplamda 410 adet bal numunesi vardı. Bu numuneleri labaratuvar ortamında Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nin belirlediği parametrelere göre analiz ettik ve gördük ki Bingöl Balı’nın kalitesi  anlatılandan çok daha iyi. Bingöl balının kalitesinde, Bingöl’ün zengin doğal kaynakları, bitki çeşitlilği ve topografik yapısı büyük rol oynuyor.” şeklinde konuştu.

Arı Ürünleri İçerikli İnovatif Ürünlerin Geliştirilmesi İçin Çalışıyoruz

Balın yanı sıra arı ürünleri içerikli farklı ürünler için Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarının devam ettiğini söyleyen  Doç. Dr. Esim, “  Arıcılık denilince ilk önce bal akla geliyor ancak arıcılık çok farklı parametreleri olan bir meslek dalı. Biz Türkiye’de arıclık denilince balın yanısıra arı sütü, propolis, perga, arı zehri gibi diğer arı ürünlerine de dikkat çekmek ve üretimini arttırmak istiyoruz. Sadece bal değil katma değeri yüksek inovatif ürünlerin geliştirilmesi çok önemli. Bu konuda yürüttüğümüz çalışmalarda arı ürünleri içerikli yeni gıda takviyeleri geliştirmek için çalışıyoruz”  açıklamalarında bulundu.