PİKOM Projesi Kapsamında “Polen ve Propolis Eğitimi: Üretimden Ürüne” Konulu Uygulamalı Eğitim Verildi

Üniversitemiz Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Birimi, Arı ve Doğal Ürünler Ar-Ge ve Ür-Ge Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği iş birliğiyle “Polen ve Propolis Eğitimi: Üretimden Ürüne” başlıklı deneyim paylaşımı ve uygulamalı eğitim gerçekleştirildi.

Yürütücülüğünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz’ın yaptığı PİKOM-Arı.2018.006 No’lu proje kapsamında gerçekleştirilen programa Bingöl Arı Yetiştiriciliği Birliği yönetimi, arıcılar, ilgili firmalar ve iş adamları, arıcılık programlarındaki ön lisans ve lisansüstü öğrenciler ile farklı mesleklerde olup hobi amaçlı arıcılık yapan vatandaşlarımız olmak üzere 100’e yakın kişi katıldı. Yoğun talep nedeni ile pandemi kuralları da göz önünde bulundurularak eğitim programı 3 grup halinde gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Doç. Dr. Nusret Özbay, Doç. Dr. İbrahim Halil Geçibesler,  Dr. Öğr. Üyesi Dilhun Keriman Arserim Uçar, Dr. Öğr. Üyesi Ece Altunbaş Şahin ve Öğr. Gör. Nevzat Çağlayan’ın eğitimleri ile Arı ve Doğal Ürünler Ar-Ge ve Ür-Ge Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirilen program kapsamında öncelikle polen ve propolisin toplanması sonrasında da laboratuvarlarda bu ürünlerin sağlık ve kozmetik başta olmak üzere tüketicilerin kullanabileceği ürünlere nasıl dönüştürüldüğü ve hijyen koşulları edinilen deneyimlerle uygulamalı olarak anlatıldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak kursiyerleri ziyaret etti

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak kursiyerleri laboratuvarlarda ziyaret ederek arıcılarımızın sorunları ve Üniversitemiz ile yapılabilecek çalışmalar hakkında istişarelerde bulundu. Rektör Çapak, “Üreticilerimizi ve ilgili alanda faaliyet yürüten firmaları bugün Üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk. Amacımız, arıcılarımız tarafından toplanan polen ve propolislerin laboratuvarlarda nasıl işlenerek faydalı ve pratikte kullanılır forma dönüştürüldüğünü arıcılarımız ve firma temsilcilerimiz ile paylaşarak arılıklarda hem daha verimli hem de daha kaliteli arı ürünlerinin üretimini sağlamak ve üreticilerimizin kazancına katkı yapmaktır. Sahada emek veren üreticilerimiz polen ve propolisin ekonomik değeri yüksek ürünlere ve vatandaşın kullanabileceği formlara nasıl dönüştürüldüğünü bugün yerinde gördü. Onlar için de son derece faydalı bir deneyim oldu. Başta programımıza yoğun katılım sağlayan kursiyerlerimiz olmak üzere eğitime katkılarından ötürü bütün proje ekibine teşekkür ederim” ifadeleri kullandı.

Program katılım belgesi takdimi ve hatıra fotoğrafı ile son buldu.