PİLOT ÜNİVERSİTE FAALİYETLERİMİZ KOCAELİ’NDE TANITILDI

 

'Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması’ programı kapsamında ‘Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma’ alanında pilot üniversite olarak çalışmalarını sürdüren Üniversitemiz, bugüne kadar gelinen noktayı ve devam eden çalışmaları tanıtmak üzere Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak başkanlığında bir heyetle Kocaeli’nde bilim dünyası ve iş dünyası ile bir araya geldi. Tanıtım program kapsamında Gebze Ticaret Odası, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bazı fabrikalar ve Gebze Teknik Üniversitesi ziyaret edildi. Programda; Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Birimimiz (PİKOM) tarafından yürütülüp biten ve devam eden projeler, geliştirilen ürünler ile bölgenin donanımlı ve akreditasyon süreci devam eden AR-GE ve ÜR-GE laboratuvarlarının faaliyetleri tanıtıldı.  

Gebze Ticaret Odası ziyareti ile başlayan programda Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak Üniversitemizin faaliyetleri hakkında kısa bir brifing verdi. Rektör Çapak, pilot üniversite kapsamında yapılan çalışmalarla üretilen ve hali hazırda AR-GE’si tamamlanmış ürünlerin ticarileşmesi ve lisanslanması üzerine Üniversitemiz öğrencilerinin Kocaeli’ndeki nitelikli firmalarda staj yapmaları için Gebze Ticaret Odası ile iş birliği içinde çalışılacaklarını kaydetti.

Programın ikinci kısmında ise Gebze OSB’de ulusal ve uluslararası tanırlılığı olan ve faaliyet gösteren uçucu yağ ve esans üretimi yapan ‘Gülçiçek Kimya’ ve ‘Uçan Yağlar’ firmalarının üretim merkezleri ziyaret edilerek ikili iş birliğinin geliştirilmesi adına kısa bir oturum gerçekleştirildi.

Programın son bölümünde ise güçlü iş birliklerimizin sürdürüldüğü ve Üniversitemiz koordinatörlüğündeki ‘Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi’ ortaklarımızdan Gebze Teknik Üniversitesi ziyaret edildi.  Ziyaret esnasında gerçekleştirilen oturumda; Üniversitemizin faaliyetleri anlatılarak iki Üniversite arasında tanıtım, iş ve teknoloji geliştirme faaliyetlerini artırmak üzere Gebze Teknik Üniversitesi Teknopark’da bir ofis açılması kararı alındı. Yapılan ziyaretlerde; Gebze Teknik Üniversitesi TTO Teknopark, LED Destekli Dikey Tarım Laboratuvarı'nda (LAVFARM) ve Drone Park ile birlikte Gebze Ticaret ve Sanayi Odası Binası ve bina içindeki eğitim ve inovasyon merkezi birimleri gezilerek bilgiler alındı

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak başkanlığında gerçekleştirilen ziyaretlere Üniversitemiz Genel Sekreter Vekili Öğr. Gör. Mesud Öğmen ile birlikte BÜBİN-TTO AŞ. Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Aslan, Dr. Öğr. Üyesi Veysel Süzerer, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas ve işadamları heyeti katıldı.