TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal: “Amacımız, TÜBİTAK’ı, ülkemizin her bölgesinden ulaşılabilir kılmaktır”

 

Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı açılış törenine katılmak üzere üniversitemize gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “TÜBİTAK Araştırma Projeleri Destekleme Süreçleri Değerlendirme Toplantısı”nda akademisyenlerle bir araya geldi. TÜBİTAK’ın ülkemizin 60 yıllık geçmişi olan çok kıymetli bir kurumu olduğunu belirten Prof. Dr. Mandal, bu kurumda 6 yıldan beri görev yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. TÜBİTAK’ta birinci amaçlarının, bu kurumu Türkiye’nin her bölgesinden ulaşılabilir kılmak olduğunu ifade eden Mandal, “Önceleri TÜBİTAK denilince, daha soğuk ve ulaşılması daha zor bir kurum olarak algılanıyordu, ancak bize ulaşılması konusunda bul algıyı değiştirdik ve daha ulaşılabilir bir hale geldik ve bürokratik engelleri olabildiğince en aza indirgemeye çalışıyoruz” dedi.  

“Pandemiyle birlikte tüm dünyada araştırma süreçlerinin önemi değişti”

Pandemi dönemiyle birlikte, bütün dünyada araştırma süreçlerinin öneminin farklılaştığına dikkat çeken Mandal konuşmasında şunları söyledi: “Şöyle ki acil olan ihtiyaçlar çerçevesinde bilimsel temelli çözümler üretebilmek açısında yalnızca ne yapmalıyız diye değil ne için çalışmalıyız diye değil, nasıl sorusunun cevabı çok daha kıymetli bir hale geliyor. Bizden beklenen hem bölge için hem ülke için hem de insanlık için, nasıl sorusunun cevabını bulmak gerekiyor. 2020’nin başında pandemi döneminde gelişmiş ülkeler dâhil dünya, solunum cihazlarına ulaşamazken Türkiye’de dört kurum bir araya gelip solunum cihazı üretti ve hem ülke içine hem de 30’dan fazla ülkeye bedelsiz verdi. İşte bu noktada nasıl sorusunun cevabını, dört tane kurum bir araya gelip verebilmiştir. Diğer yandan dünyada insansız hava aracı konusunda birinci sıradayız. Bu açıdan dünyada teknolojiyi takip eden ülke değil, teknolojisi takip edilen ülke konumuna gelmiş durumdayız. Öğrencilerimizin motivasyonunu gördükçe, pek çok alanda teknolojisi takip edilen ülke olmaya devam edeceğimize inanıyorum.

Toplantıya; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Vekilimiz Doç. Dr. Veysel Turan, Dekanlar, müdürler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Program soru cevap faslıyla sona erdi.