ÜNİDAP 6. DÖNEM TOPLANTISI BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Doğu Anadolu Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) 6. Dönem Toplantısı, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Bingöl Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Doğu Anadolu Bölgesindeki üniversiteler ve kalkınma ajansları arasındaki işbirliğini güçlendirmek, ortak çalışmalar yapmak ve bulundukları bölgenin kalkınmasına katkı sunmak amacıyla kurulan ÜNİDAP’ın Bingöl Üniversitesi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen 6. Dönem Toplantısı’na YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın yanı sıra, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Çapak ile birlikte Atatürk Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Bitlis Eren, Erzincan Binali Yıldırım, Erzurum Teknik, Fırat, Hakkâri, Iğdır, İnönü, Kafkas, Munzur, Muş Alparslan, Sivas Bilim ve Teknik, Sivas Cumhuriyet, Van Yüzüncü Yıl Üniversitelerinin rektörleri katıldı.

ÜNİDAP 6. Dönem Toplantısının açılış konuşmasını yapan ve aynı zamanda dönem başkanı olan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bu yıl Üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz ÜNİDAP toplantısını yapmanın gururunu yaşıyoruz. YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve 16 üniversite Rektörünü Bingöl’de, Bingöl Üniversitesinde ağırlamaktan mutluyuz. Üniversitemiz ile ilgili sizlerle kısa bilgiler paylaşmak isterim. Bingöl Üniversitesi olarak her geçen gün hızla büyümekteyiz. Son olarak yapılan İslami İlimler Fakültesi binası ile fiziki alt yapımız bitti sayılır. Açılışını yeni yaptığımız hayvan hastanemiz sadece ilimize değil, bölgeye hizmet verecek potansiyele sahiptir. Hayvan Hastanesinden özellikle SÜTAŞ’la beraber güzel çalışmalar yapmaktayız. Ilıcalar Termal Tesisimiz, yeni açılan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültemize gelecek öğrencilerimize büyük katkı sağlayacaktır. Üç alanda pilot üniversiteyiz. ‘‘Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma’’ alanında Pilot Üniversite olarak PİKOM Birimi aracılığıyla 35 proje ile çalışmalar sürdürülmektedir.  Bu alandaki çalışmalar sonucunda ‘Bingöl Balı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ aldı. Yine bu alanda 60’a yakın ürün elde edildi. Üniversitemiz akademisyenlerinin yaptıkları bilimsel çalışmaların çıktılarını görmekten onur duyuyoruz. Örneğin 2022-2023 URAP verilerine göre Üniversitemiz 2000 yılı sonrasından kurulan üniversiteler arasında 16. sırada, bölge üniversiteleri arasında ise 1. sırada yer almaktayız. Bu vesileyle bugün gerçekleştirdiğimiz toplantının hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ÜNİDAP temsilcileriyle her yıl düzenlenen toplantılarda bir araya gelerek hem yapılan çalışmalara dair değerlendirmelerde bulunduklarını hem de gelecek döneme dair yol haritasının planlamasını yaptıklarını söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar,  “Ana teması; akademik, fiziki, bilimsel ve beşeri kaynakları doğru ve etkin şekilde kullanmak, yatırımların ve hizmetlerin planlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi doğrultusunda ortaklık ve iş birliği süreçlerinin geliştirilmesini sağlamak ve sosyal kalkınma olarak belirlenen ÜNİDAP’ın her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmesi bölge yükseköğretimine önemli katkılarda bulunuyor. Bu çerçevede 6.’sını gerçekleştirdiğimiz toplantımızda siz değerli konuklarımızla yeniden bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

 “Bingöl Üniversitesi Kısa Sürede Önemli Bir Eğitim ve Cazibe Merkezi Haline Geldi”

Birlikten güç doğar anlayışıyla DAP Bölge Kalkınma İdaresi ile bölgedeki 16 üniversitenin bir araya geldiğini ve 2014 yılında üniversiteler birliğinin kurulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Özvar 2006 ve 2008 yılları arasında kurulan yükseköğretim kurumlarının artık “kuruluş süreci”nden çıktığını ve “kurumsallaşma ve olgunlaşma süreci”nde olduklarını gözlemlediğini söyledi. Ardından, Bingöl Üniversitesi’nin kısa sürede gerçekleştirdiği gelişmelere ve elde ettiği başarılara dikkat çeken Prof. Dr. Özvar,  “2007 yılında kurulan 16 üniversiteden biri olan Bingöl Üniversitesi’nin, 15 yıl gibi kısa bir sürede kat etmiş olduğu mesafe ve gelişmeyi bugün burada bizzat müşahede etmenin mutluluğu içerisinde olduğumu da dile etmek isterim. Üniversitemizin bu kısa süre içerisinde kurmuş olduğu fakülteler, enstitüler, araştırma merkezleri ve diğer birimlerle altyapısını önemli ölçüde tamamladığını, 84'ü ön lisans, 42'si lisans, 48'i yüksek lisans ve 16'sı doktora programı ile 15 bin öğrenciye ev sahipliği yaparak bölgesinin önemli bir eğitim ve cazibe merkezi haline geldiğini görmekteyim” şeklinde konuştu.

“Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki Üniversitelerimiz Farklı Kurumsallaşma Düzeylerine Sahiptirler”

"Yükseköğretimi tüm yurt sathına yaygınlaştıran ve böylece erişim sorununun çözülmesine vesile olan geleceğe yönelik vizyonu ve destekleri dolayısıyla muhterem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek isterim” şeklinde konuşan Özvar, sözlerine şöyle devam etti:

“YÖK'ün ana rolü, üniversitelerin görüş ve önerilerini alarak, bu kurumsallaşma ve olgunlaşma sürecini desteklemektir, olgunlaşma sürecinde bir yükseköğretim kurumunun hedefleri açısından en kritik husus açık ve net bir misyona sahip olmasıdır.” dedi. 

“Öğrenci ve Akademisyen Profillerinde Çeşitlilik Sağlanmalı”

Yükseköğretim kurumlarımızdan ve üniversitelerimizden beklentilerimiz arasında gördüğümüz en önemli hedeflerden biri de kurumlarımızın öğrenci ve akademisyen profillerinde çeşitliliği sağlamaktır diyen Prof Dr. Özvar, konuşmasında şunları aktardı: “2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı Bahar Döneminden itibaren, hazırlıklarını henüz tamamladığımız ‘YÖK Akademik Hareketlilik Projesi’ ile adeta bir akademik seferberlik ilan ediyoruz. Bu projeyi, öncelikle 2006 yılından sonra kurulan üniversitelerde öğretim üyesi temininde güçlük çekilen programlara destek olmak, üniversitelerimiz arasında öğretim elemanı hareketliliğini artırmak ve öğrencilerimizi farklı üniversitelerimizin öğretim üyeleriyle buluşturmak amacıyla başlattık. Bugünkü toplantımızın verimli geçmesini, yükseköğretim sistemimize ve ülkemizin bölgesel kalkınma odaklı süreçlerinin gelişimine katkılar sağlamasını diliyorum. Başta toplantımıza ev sahipliği yapan Bingöl Üniversitemiz olmak üzere tüm ÜNİDAP üyesi üniversitelerimize, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Program, toplantıya katılan üniversite rektörlerinin görüş ve önerilerinin ardından sona erdi.

Konuklara Coğrafi İşaret Tescilli Bingöl Balı İkram Edildi

Gerçekleştirilen 6. dönem ÜNİDAP toplantısının ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak eşliğinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Özdoğan ve toplantıya katılan üniversite rektörleri Üniversitemiz kampüsündeki fakülte ve enstitüleri, Üniversitemiz Hayvan Hastanesini, Bingöl Üniversitesi Modern Arıcılık Merkezini (BÜMAK) ve Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimini (PİKOM) ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Konuklara, BÜMAK ziyareti sırasında kısa süre önce coğrafi işaret tescili alan ve ünü ülke sınırlarını aşan şifa kaynağı Bingöl Balı ve PİKOM projesi kapsamında geliştirilen yöresel ballı lezzetler ikram edildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, birim gezi ve ziyaretleri sonrasında yaptığı konuşmada; “Kıymetli öğrencilerimizle bir araya gelerek sohbet ettik, coğrafi işaret tescilli Bingöl balı ve arıcılık üzerine konuştuk. Bingöl Üniversitesinin kuruluşundan bugüne geçen 15 yılda kat etmiş olduğu mesafe ve gelişmeyi bizzat müşahede etmekten mutluluk duyuyoruz ’’ dedi.