Üniversitemiz ile Azerbaycan Arıcılar Birliği Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz ile Azerbaycan Arıcılar Birliği Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Üniversitemizin de düzenleme kurulu içerisinde yer aldığı ve 2-4 Haziran 2022 tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen INCSOS VII. Karabağ Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne katılan Üniversitemiz heyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Azerbeycan Arıçılar Assosiasiyası (Azerbaycan Arıcılar Birliği) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren üniversitemiz bu kapsamda uluslararası iş birliği protokolüne imza attı.  Arı ve arı ürünleri ile ekonomik değeri yüksek bitkilerin değerlendirilmesi temalı projeler üreten ve çalışmalarını her geçen gün daha geniş bir yelpazeye yayan üniversitemizin faaliyetleri yurtdışında da yankı buldu. Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma alanında faaliyetlerine devam eden Bingöl Üniversitesi ile Azerbaycan Cumhuriyeti Azerbaycan Arıcılar Birliği arasında iş birliği protokolü yapıldı.

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılan iş birliği protokolünün imzaları Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak Azerbaycan adına ise Azerbeycan Arıçılar Assosiasiyası sədri (Arıcılar Birliği Başkanı) Bedreddin Hesretov tarafından atıldı.  İmzalanan iş birliği protokolü ile iki kurum arasında bilgi alışverişi, bilimsel konferans, sempozyum ve seminerlerin düzenlenmesi, her iki tarafın da rızası ile akademik değişimlerin yapılması ve ortak bilimsel çalışmaların yürütülmesi amaçlanıyor.

“Her Türlü İşbirliğine Hazırız”

Yapılan iş birliği protokolü ile ilgili açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, Azerbaycan’da olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti. Bingöl Üniversitesi ve ihtisaslaşma alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Rektör Çapak, Bingöl’de arıcılığın çok önemli olduğunu hatta Bingöl balının dünyada ikinci olduğunun altınını çizdi. Çapak, Azerbaycan ile ortak çalışma konularında her türlü iş birliğine hazır olduklarını da belirtti.  

Azerbaycan Arıçılar Assosiasiyası sədri Bedreddin Hesretov, Bingöl Üniversitesi’nin ziyaretini önemsediklerini ve gerçekleştirilen ziyaretin Rektör düzeyinde bir ziyaret olmasının da kendileri ayrıca mutlu ettiğini ifade ederek, Azerbaycan arıcılar birliği olarak 4 ilde ve 44 ilçede örgütlendiklerini söyledi.

Azerbaycan Profesyonel Arıcılar Birliği Başkanı Elhan Alakbarov da Bingöl Üniversitesi ile özellikle arı hastalıkları, ıslah çalışmaları, arı ürünleri analizi ve eğitim konularında ortak çalışmalar yapmak istediklerini ifade etti. 

Üniversitemiz PİKOM Koordinatörü Doç. Dr. Nusret Özbay, yaptığı sunumda ihtisaslaşma üniversitesi olarak Bingöl Üniversitesi’nin hedeflerini ve bu hedeflere ulaşmak için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen iş birliği imza törenine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Nusret Özbay, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Şenol Çelik, Azerbaycan Arıçılar Assosiasiyası sədri Bedreddin Hesretov, Azerbaycan Profesyonel Arıcılar Birliği Başkanı Elhan Alakbarov, Bakü Devlet Üniversitesi’nden ve Azerbaycan Tarım Bakanlığından akademisyenler ve arıcılar katıldı.